Nieśmiało szeptane Marii Jasek

Nieśmiało szeptane Marii Jasek
Nieśmiało szeptane Marii Jasek

W Muzeum Regionalnym Dom Grecki 6 grudnia odbyło się wzruszające spotkanie autorskie promujące wydanie tomiku poezji Marii Jasek p.t. „Nieśmiało szeptane”

Dyrektor Muzeum Bożena Kobiałka przedstawiła sylwetkę i twórczość artystyczną utalentowanej poetki, a Krystyna Stolarska - prezes Stowarzyszenia Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „Kolonia” w Harbutowicach (które było głównym promotorem i wydawcą tomiku) przybliżyła wiersze Marii Jasek i ich przesłanie.

Krakowski artysta Piwnicy Pod Baranami Piotr Kubowicz rozpoczął również prezentację wierszy, a dalsze recytowali aktorzy Teatru Przy Drodze- nowego myślenickiego teatru, który powstał z inspiracji i działa pod dyrekcją Zbigniewa Kalety. Niezawodny zespół Handycap wzbogacił wieczór poetycki grą i śpiewem prezentując m.in. przepiękny wiersz „Tyle dróg”, do którego muzykę skomponował Piotr „Kuba” Kubowicz. Ten wyjątkowy tomik wierszy autorka upiększyła własnymi ilustracjami. Gratulacjom dla Marii Jasek nie było końca, a do bardzo licznego grona bliskich i przyjaciół obok aktorów oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej iSWON w Harbutowicach dołączyli także dyrektor Muzeum i starosta Józef Tomal.

W jej twórczości przewija się niezwykły optymizm i radość w stosunku do wszystkiego, co wydarzyło się w życiu poetki, mimo doświadczenia przez los oraz wielki szacunek do ludzi, których spotkała na swojej drodze oraz ogromna sympatia w stosunku do nich – począwszy od nauczycieli nauczania indywidualnego z okresu dzieciństwa, poprzez współpracowników, znajomych, przyjaciół i terapeutów. To niezwykłe, zwłaszcza w dzisiejszym świecie.

Maria Jasek urodziła się w Wiśniowej. Do szóstego roku życia jej domem były szpitale. Uczyła się w domu – indywidualnie. Po cichu tworzyła, aż do momentu gdy w jej życiu pojawiły się Warsztaty Terapii Zajęciowej. Tu zaczęła realizować się artystycznie, pisać, podróżować, poznawać interesujących ludzi. Rozwijać się plastycznie i literacko. Pojawiły się też pierwsze nagrody i wyróżnienia. Za sprawą ówczesnej dyrektor Warsztatów Krystyny Stolarskiej jej wiersze zostały odkryte. Po raz pierwszy wydano je w zbiorowym tomiku poświęconym osobie Jana Pawła II. Współautorami wierszy w tomiku byli koledzy i koleżanki z warsztatów. Swoją przygodę z malowaniem zawdzięcza warsztatom i terapeutom, z którymi współpracuje. To oni zachęcają ją do pracy, rozbudzają ciekawość i zainteresowania.

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.