Niezwykłe widowisko w Rynku

Kultura Miasto 12 września 2018 Wydanie 32/2018
Niezwykłe widowisko w Rynku
Fot. Bartek ZIółkowski

W sobotni wieczór myślenicki Rynek wypełniły folkowe brzemienia oraz wielkoformatowe wizualizacje. Po raz pierwszy w Myślenicach na elewacji kamienicy Obońskich można było podziwiać projekcie łączące światło, obraz i dźwięk

Prezentacja nawiązywała do wydarzeń związanych z wędrówką Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej przez Europę oraz do rozwijającego się kultu. Widzowie mogli zobaczyć m. in. postaci papieża Sykstusa V, papieża Jana Pawła II oraz hrabiego Koniecpolskiego, a także przenieść się na chwilę do urokliwej Wenecji. Pokazane zostało także wydarzenie z okresu I wojny światowej, które - dzięki interwencji Matki Boskiej Myślenickiej – nazwane zostało Cudem nad Rabą.

Projekcji towarzyszył koncert zespołów folklorystycznych i folkowych. Wystąpiły zespoły Rzoz, Bukowianie z Bukowiny Tatrzańskiej oraz InoRos. Zebranych powitała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice. Spotkanie prowadził Bartłomiej Koszarek.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska-Słowacja 2014 -2020, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.