No to jazda…

No to jazda…

Wszyscy wiemy, jak zbawienny wpływ dla organizmu ma aktywność fizyczna, rzecz jasna musi ona być adekwatna do naszych możliwości, zdrowia, warunków fizycznych i oczywiście zainteresowań. Wiele jest form aktywności i zapewne każdy z czytelników ma swoją ulubioną - i bardzo dobrze. W tym artykule chcielibyśmy zachęcić Państwa do jednej z najbardziej znanych, czyli do jazdy na rowerze.

Jazda na rowerze niesie ze sobą same korzyści. Oczywiście również i ona musi być dostosowana do naszych predyspozycji, ale jeżeli robimy to z umiarem, jest to sama przyjemność. Jeździć w Myślenicach i poza nimi można praktycznie wszędzie, gdyż nasza okolica nadaje się do tego idealnie.

Oczywiście dla najmniej zaawansowanych pierwszy stopień wtajemniczenia to Zarabie i świetnie przygotowane ścieżki rowerowo biegowe. Tam można się rozruszać i zaznajomić z rowerem, będąc w każdym wieku. Zarabie nadaje się również doskonale na rodzinną przejażdżkę lub relaks rowerowy po pracy.

Wiadomo, wiele zależy również od samego roweru, jest rzeczą jasną, że jego stan techniczny musi być nienaganny, ale gama rowerów w tej chwili przyprawia o zawrót głowy. A więc górskie czyli MTB, szosowe, popularne kolarki i tak dalej. Typ roweru oczywiście decyduje o typie trasy. Jednak w chwili obecnej najpopularniejsze są tak zwane „górale”, są one najbardziej uniwersalne i na nich dojedziemy praktycznie wszędzie.

Tak jak zostało już powiedziane Myślenice i okolice wręcz namawiają do jazdy na rowerze, jazdy, z której możemy się jeszcze dużo dowiedzieć, zobaczyć i odkryć miejsca, o których nawet nie mieliśmy pojęcia.

Góry i lasy wokół Myślenic posiadają wytyczone szlaki i nimi oczywiście możemy się poruszać, pamiętając, że korzystają z nich również inni, i podobnie jak na drodze, również na szlaku za bezpieczeństwo jesteśmy odpowiedzialni wszyscy.

Sprawny rower technicznie i kask na głowie to dwa podstawowe warunki, które musimy spełnić, aby zacząć jazdę, bez przesady można powiedzieć, że te dwie rzeczy decydują o naszym zdrowiu a nawet życiu.

Teraz możemy już wsiąść na rower, ponieważ…

Warto jeździć na rowerze, bo zmniejsza ryzyko chorób serca

Podczas jazdy stale dotleniamy krew poprzez głębokie oddychanie, którego nic nie utrudnia. Serce bije w przyspieszonym, ale rytmicznym tempie, dostarczając natlenioną krew w najdalsze zakamarki organizmu. Oczywiście intensywność wysiłku możemy płynnie regulować dobierając trasę, po której jedziemy, na przykład wybierając się w trasę  pełną podjazdów, lub poprzez dobranie tempa, w jakim będziemy się poruszać oraz ilości kilometrów, jakie pokonamy.

Warto jeździć na rowerze, bo poprawiasz swoje zdrowie psychiczne

Dotleniona krew krąży po całym organizmie, co powoduje zwiększenie wydzielania się endorfin, zwanych popularnie hormonami szczęścia. Człowiek czuje się zrelaksowany, spokojny i zaczyna myśleć pozytywnie, zapominając o stresie dnia codziennego.

Warto jeździć na rowerze, bo rzeźbisz mięśnie nie obciążając przy tym mocno stawów

Podczas kręcenia pedałami głównie angażujemy do pracy mięśnie zginaczy, trójgłowy łydki, mięsień krawiecki, czworo-głowy uda, dwugłowy uda, pośladkowy wielki. Podczas ruchu na rowerze pracują też mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie brzucha, a nawet kończyn górnych. Stawy znajdujące się poniżej pasa, czyli biodra, kolana, kostki, podczas ruchu nie są obciążone ciężarem tułowia, dzięki czemu nie są one nadmiernie przeciążane jak w przypadku np. biegania. Mięśnie podczas wysiłku pozostają w fazie skurczu przez maksimum 1/4 sekundy, zdecydowanie dłużej natomiast pozostają w fazie rozkurczu. Taki cykl pracy mięśni zapewnia bardzo dobre ich ukrwienie, a dostarczenie tlenu zapobiega zakwasom.

 

Warto jeździć na rowerze, bo zwiększasz odporność organizmu na choroby

Z punktu widzenia medycyny, ćwiczenia fizyczne powodują, że zwiększa się aktywności limfocytów, które zabijają wiele szkodliwych komórek naszego organizmu, które mnożą wirusy oraz komórek wykazujących skłonności do zmian genetycznych czyli nowotworów. Bezpośrednio po wysiłku rośnie ich liczba w krwi i tkankach. Towarzyszy temu zjawisku tzw. wybuch tlenowy, powstawanie wolnych rodników, które są silnie bakteriobójcze.

Warto jeździć na rowerze, bo to dobry sposób na spalanie kalorii

Dzięki jeżdżeniu na rowerze spalamy mnóstwo kalorii. Przejeżdżając w godzinę 10 km spalamy przy tym około 229 kcal. Dla 20 km jest to około 570 kcal, dla 25 km w godzinę 695 kcal, a dla 30 km aż 840 kcal. Oczywiście dane te będą dla każdego z nas nieco inne, a te podane są dla masy ciała wynoszącej 70 kg. Jeśli jeździmy systematycznie, to oprócz pozbycia się zbędnych kilogramów, rozkręcamy nasz metabolizm, zatem nawet wtedy, gdy zejdziemy już z roweru, chudniemy.

Warto jeździć na rowerze, bo poprawia on koordynację ruchową

No to raczej jest oczywiste, ale. Poruszanie ruchami kolistymi obiema nogami podczas kierowania obiema rękami i balansowania ciałem jest dobrym sposobem na poprawienie koordynacji ruchowej. Opis jazdy na rowerze brzmi jak zadanie nie do wykonania dla przeciętnego śmiertelnika, a przecież każdy rowerzysta wykonuje tyle czynności na raz, nie zdając sobie często z tego sprawy. Codzienna jazda na rowerze to również ćwiczenie mięśni zapewniających nam równowagę błędnika, co jest niezwykle istotne również poza jazdą na rowerze.

Mamy nadzieję, że udało nam się namówić Państwa na jazdę na rowerze, zwłaszcza, że nadchodzi czas wprost wymarzony dla tej aktywności. W kolejnym artykule podpowiemy gdzie możemy pojeździć, aby powyższe warunki spełnić i co najważniejsze: mieć wielką frajdę z ruchu na świeżym powietrzu.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Od września 2019 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.