Festiwal lata

Noc Galerii i Muzeum "na walizkach"

Noc Galerii i Muzeum "na walizkach"

W tym roku czeka nas nie jedna, a dwie Noce Muzeów w Myślenicach. Pierwsza w piątek odbędzie się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, a druga w budynku „Sokoła”, gdzie zaprezentuje się Muzeum Niepodległości „Na walizkach”

Tegoroczną Noc Muzeów rozpocznie wernisaż wystawy Andrzeja Boryczki pt. „Babel 2016”, który zaplanowano na godz. 18. Na wystawie obejrzymy obrazy zainspirowane podróżą do Maroka. Andrzej Boryczko to znany w Myślenicach kolekcjoner, pasjonat lokalnej historii i uznany działacz społeczny. Prezes zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice” oraz PTH odział w Myślenicach.

5 tysięcy kilometrów w godzinę

To nie jedyna podróż jaką będzie można odbyć tego wieczora. W kolejną (o godz. 18:45) zabierze nas tenor liryczny Konrad Cygal, który wraz z grającą na fortepianie Rasikamon Siyapong zaprezentuje repertuar klasycznych pieśni w różnych językach świata. - To pochodzący z powiatu myślenickiego śpiewak, który jako licealista współpracował z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie studentem w klasie śpiewu o specjalności teatr muzyczny na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Wykonawczych w Graz (Austria). Koncert będzie niezwykłym doświadczeniem muzycznym pod tytułem „5 tysięcy kilometrów w godzinę” – wyjaśnia Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora MOKiS.

Idea, forma, warsztat

Na godz. 20 zaplanowany został wernisaż wystawy Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pn. „Idea, Forma, Warsztat”. Profesorowie, absolwenci i studenci zaprezentują prace czterech pracowni warsztatowych: Pracowni Rzeźby w Drewnie, Kamieniu, Ceramice i Metalu. Wystawa zbiorowa 39 autorów gromadzi prace z lat 1992-2016 i towarzyszy obchodom jubileuszu 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

 

Muzeum „Na walizkach”

„Na walizkach” to hasło pod jakim Muzeum Niepodległości zaprasza na „Noc Muzeów” w… budynku „Sokoła” przy ul. Jordana. W sobotę o godz. 19 odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej Michała Zięby, które zostanie połączone z prezentacją dotyczącą okoliczności powstania albumu ,,Smaki Ziemi Myślenickiej” wydanego w 2015 r. przez Stowarzyszenie LGD Między Dalinem i Gościbią. Podczas prezentacji będzie można spróbować specjalnie przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich potraw regionalnych. - Każdy kto zechce być z nami nie wyjdzie z pustymi rękami. Dzięki Stowarzyszeniu LGD do rozdania mamy 200 egzemplarzy albumu - zapewnia Paweł Lemaniak, dyrektor placówki.

O godz. 20:30 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Elegia” z Rudnika. - Po tym koncercie zaprezentujemy wszystkim zainteresowanym w liczbach, obrazach i planach bieżącą działalność Muzeum Niepodległości, które ,,na walizkach” czeka na swoją nową siedzibę - dodaje dyrektor.