Nowa sieć szkół

Nowa sieć szkół
Na sesję przybyli mieszkańcy z ulic Dąbrowskiego, Wybickiego i Sikorskiego, domagający się przystąpi

Po pozytywnej opinii kuratorium, Rada Miejska na sesji 9 marca ostatecznie uchwaliła nową sieć szkół prowadzonych prze gminę, dostosowując ją do obowiązującego od tego roku nowego ustroju szkolnego

Gimnazja zostają zlikwidowane, a obecne klasy pierwsze i drugie gimnazjów zostają włączone do szkół podstawowych z klasami gimnazjalnymi, prowadzonymi do 2019 r. (do wygaszenia programu gimnazjalnego), a dyrektorzy dotychczasowych gimnazjów zostają zastępcami dyrektorów szkół podstawowych. Klasy gimnazjalne Gimnazjum nr 1 zostają włączone do Szkoły Podstawowej nr 2. Szkoła Podstawowa nr 5 na Dolnym Przedmieściu pozostaje szkołą trzyletnią, a jej uczniowie, jak dotychczas, kontynuują obowiązek szkolny w Szkole Podstawowej nr 2.

Uchwała określa też obwody szkolne dla poszczególnych placówek. Do przyjętego wcześniej projektu nowej sieci szkół kuratorium wniosło tylko jedną poprawkę, uwzględnioną w jej ostatecznym kształcie - do obwodu Szkoły Podstawowej w Trzemeśni włączone zostały Łęki.

Zgodnie z uchwałą intencyjną, podjętą na sesji 21 stycznia planowane jest odtworzenie Szkoły Podstawowej nr 1, ale dopiero po przeprowadzeniu konsultacji z rodzicami.

W dyskusji burmistrz Maciej Ostrowski zwrócił uwagę, że nie ma pewności, iż wszyscy nauczyciele znajdą zatrudnienie, gdyż wskutek reformy ubędzie ok. 60 etatów nauczycielskich w szkołach prowadzonych przez gminę. Potrzebna jest współpraca ze Starostwem Powiatowym, gdyż to powiat będzie musiał zatrudniać nowych nauczycieli do szkół średnich rozszerzanych o jeden rocznik. Jednak przejście do szkoły średniej być może będzie wymagało od nauczycieli szkół gimnazjalnych dokształcania się. W związku z likwidacją gimnazjum ubywa nam w gminie jeden rocznik, co skutkuje też niższą subwencją oświatową. Jak przypomniał burmistrz, na utworzenie gimnazjów kilka lat temu gmina wydała ok. 30 mln zł.

Poinformowano również, że zarząd powiatu, w oparciu o opinię rady pedagogicznej Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Myślenicach, wydał negatywną opinię odnośnie utworzenia liceum w budynku po Gimnazjum nr 3 na Zarabiu.

W porządku obrad sesji znalazła się też uchwała wyrażająca zgodę na akceptację kandydata na dyrektora Muzeum Niepodległości wyłonionego w drodze konkursu.

Na sesję przybyli mieszkańcy z ulic Dąbrowskiego, Wybickiego i Sikorskiego, domagający się przystąpienia gminy do uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu miasta, co ich zdaniem utrudniałoby budowę masztu telefonii komórkowej w tym miejscu. Złożyli petycję w tej sprawie podpisaną przez 200 mieszkańców. Przewodniczący Tomasz Wójtowicz zaprosił ich na najbliższe posiedzenie Komisji Architektury RM.

W części sesji poświęconej interpelacjom radni prosili o zwiększenie częstotliwości patroli Straży Miejskiej w rejonie ulic Ogrodowej, Bergela i Dunin-Brzezińskiego, o remont obwodnicy w Krzyszkowicach oraz o informację, w których miejscowościach będą umieszczane dalsze wiaty przystankowe.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)