Nowe karetki dla pogotowia

23 grudnia 2010 Wydanie 49/2010
Nowe karetki dla pogotowia
Nowe karetki dla pogotowia

O dwie nowoczesne karetki pogotowia ratunkowego (Volkswagen Transporter i Crafter) wzbogaciła się myślenicka Stacja Pomocy Doraźnej, działająca przy SPZOZ, a ich uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku odbyło się 15 grudnia przed budynkiem szpitala

- Ambulanse zostały pozyskane ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - obie o łącznej wartości 600 tys. zł. Z funduszy europejskich przekazano 510 tys., 90 tys. wyasygnował powiat myślenicki. Cieszymy się, że tak nowoczesny sprzęt przysłuży się mieszkańcom powiatu myślenickiego, ich bezpieczeństwu i ochronie zdrowia - podkreślał starosta Józef Tomal. Dyrektor SPZOZ Adam Styczeń akcentował znaczenie otrzymanych samochodów dla potrzeb pacjentów powiatu: - Od dawna zabiegaliśmy o pozyskanie takiego nowoczesnego sprzętu, spełnia on wszystkie normy europejskie i jest to nasz duży krok naprzód jeśli chodzi o ratownictwo medyczne. Karetki posiadają w swoim wyposażeniu m.in. respiratory, specjalne nosze z lawetami, defibrylatory najnowszej generacji, deski ortopedyczne dla dzieci i dorosłych. Jedna z karetek ma napęd na cztery koła i będzie szczególnie przydatna w naszym terenie górskim, oba auta zdały świetnie egzamin testowane podczas ostatnich dużych opadów śniegu. Dwie stare karetki zostaną wycofane z ratownictwa, ale przydadzą się jeszcze w transporcie sanitarnym.

Kierownik Wydziału Zdrowia Małgorzata Bajer dziękowała także kierowcy ratownictwa medycznego Ryszardowi Ożóg za pomoc w odbiorze samochodów od dilera, a starszemu ratownikowi ze Stacji Pomocy Doraźnej w Dobczycach, Pawłowi Kudasowi za wszelką merytoryczną pomoc przy opracowaniu przetargu, zakupie ambulansów i projektowaniu, jaki jest potrzebny sprzęt i wyposażenie karetek.

Zgodnie z założeniami projektu, jedna karetka stacjonować będzie w myślenickim pogotowiu, a druga w Dobczycach. W obecności załogi ratownictwa medycznego pogotowia i TVP3 ksiądz kapelan szpitala Tadeusz Kęsek poświęcił karetki, a następnie oddział anestezjologii i intensywnej terapii SPZOZ.

- W ostatnim czasie szpital wzbogacił się o zestaw pomp infuzyjnych (24 sztuki), nowoczesne respiratory (4 sztuki), ssaki elektryczne (4 sztuki), defibrylator, kardiomonitor przenośny, aparat przyłóżkowy RTG, pulsyksometr, aparat EKG - poinformował Adam Styczeń. - Planujemy także w najbliższym czasie zakup nowoczesnych łóżek na oddział intensywnej terapii i anestezjologii, w trakcie dostawy na blok operacyjny jest nowoczesny stół, niezbędny do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych.

Stanisław Cichoń