Nowe laptopy - duże wsparcie dla szkół

Nowe laptopy - duże wsparcie dla szkół
W sumie przez dwie edycje „Zdalnej Szkoły” szkoły podstawowe w gminie Myślenice wyposażone zostały w 95 nowych laptopów. Fot. UMiG

Ponad 50 laptopów Urząd Miasta i Gminy Myślenice przekazał w ubiegłym tygodniu dyrektorom gminnych szkół podstawowych, którzy wykazali takie zapotrzebowanie. Sprzęt służyć ma uczniom do realizacji zdalnej nauki.

Laptopy (dokładnie 54) otrzymało 19 placówek: szkoły podstawowe nr 2, nr 3, nr 4 i nr 6 w Myślenicach, w Bęczarce, Jaworniku, Krzyszkowicach, Polance, Porębie, Trzemeśni, Zasani i Zawadzie oraz zespoły placówek oświatowych nr 1 w Myślenicach, w Borzęcie, Bysinie, Drogini, Głogoczowie, Jasienicy i Osieczanach. Sprzęt zakupiony został dzięki dofinansowaniu w kwocie blisko 125 tys. zł, które Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach otrzymał w ramach projektu „Zdalna Szkoła+”. Przypomnijmy, że już wcześniej, w kwietniu, w ramach projektu „Zdalna Szkoła”, Gmina Myślenice zakupiła 40 laptopów. Dofinansowanie wyniosło wówczas 100 tys. zł. Dodatkowo, aby wykorzystać wszystkie przyznane środki, Gmina dofinansowała zakup jeszcze jednego laptopa. Sprzęt trafił do 16 szkół.

Zespół Placówek Oświatowych w Głogoczowie we wcześniejszej edycji projektu „Zdalna Szkoła” nie brał udziału. Jak podkreśla dyrektorka Marzena Pietrzak, rodzice uczniów nie zgłaszali wtedy zapotrzebowania na nowy sprzęt. Później to się zmieniło i szkoła w Głogoczowie dołączyła do grona szkół starających się o nowe laptopy. Otrzymała w czerwcu 3 laptopy. - Dzięki nim rodzinom wielodzietnym łatwiej będzie prowadzić nauczanie na odległość. To bardzo dobra inicjatywa ze strony Gminy - zaznacza Marzena Pietrzak.

Zdalnie dłużej niż myśleli

Podobnie jak głogoczowska szkoła, również Szkoła Podstawowa nr 4 w Myślenicach wcześniej nie zgłaszała się do projektu „Zdalna Szkoła”. - Sądzę, że rodzice uczniów nie przypuszczali jeszcze wtedy, że zdalne nauczanie tak się przedłuży, dlatego nie prosili o nowy sprzęt - uważa dyrektorka Ewa Leśniak. Z czasem jednak zaczęły pojawiać się problemy, dlatego zgłosiła ona udział swojej placówki w kolejnej edycji projektu „Zdalna Szkoła”. - Nowe laptopy od Gminy, a dostaliśmy ich 8, pomogą rodzinom wielodzietnym w organizacji kształcenia na odległość. Wiadomo, że jeśli więcej dzieci w domu musi uczyć się zdalnie, to trudno zapewnić im wszystkim dostęp do komputera - podkreśla nasza rozmówczyni.

W dwóch edycjach „Zdalnej Szkoły” brała natomiast udział Szkoła Podstawowa w Trzemeśni. Za każdy razem otrzymała po 5 laptopów. - Są rodziny, w których z komputera korzystają nie tylko dzieci ucząc się zdalnie, ale też ich rodzice pracujący zdalnie. Takim rodzinom nowy laptop bardzo się przyda. Co prawda, już zbliża się koniec roku szkolnego, ale gdyby we wrześniu sytuacja się powtórzyła, to laptopy już będą dostępne - mówi dyrektor Andrzej Jasek.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).