Tak może wyglądać nowe Muzeum Regionalne

Tak może wyglądać nowe Muzeum Regionalne
Tak może wyglądać nowa siedziba Muzeum Regionalnego

Tak może wyglądać nowa siedziba Muzeum Regionalnego, które miałoby powstać niedaleko ul. Traugutta - w sąsiedztwie dawnego placu targowego.

W czterokondygnacyjnym budynku znalazłyby się m.in. stałe ekspozycje-w tym odbudowany w 2011 roku ciągnik artyleryjski RSO, sala wykładowa na ponad 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci i nowoczesna czytelnia naukowa.

Obecnie projekt znajduje się w fazie konsultacji, natomiast jego wnętrze w trakcie projektowania. Otwarcie zaplanowano na 11 listopada 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

Budowa nowego muzeum w Myślenicach ma być wpisana w program rewitalizacji centrum miasta, który obejmie głównie zabytkowe okolice Rynku. Szacowany koszt budowy to 5 mln zł. Gmina będzie starała się pozyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Podczas ostatniej sesji, radni miejscy zabezpieczyli w budżecie kwotę 200 tys. zł. Tyle mają kosztować prace projektowe oraz badania geologiczne, natomiast prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku.

Obiekt powstanie na działce gminnej w pobliżu byłego placu targowego przy ul. Traugutta, a obecnego parkingu. - Miasto powiatowe takie jak Myślenice powinno mieć swoje muzeum. Obecne Muzeum Regionalne „Dom Grecki” ma małą powierzchnię. Dlatego nowe będzie zdecydowanie większe, a co za tym idzie bardziej funkcjonalne i przystępne dla ludzi-wyjaśnia burmistrz Maciej Ostrowski.

Nowoczesna jednostka będzie zajmować się nie tylko sferą kulturalną, ale również historyczną, etnograficzną i związaną z tożsamością myślenickiej społeczności. - Muzeum od lat jest silnie związane z Rynkiem, dlatego nie chcemy wyprowadzać go z tej lokalizacji. Stąd decyzja o tym, aby przenieść go w kierunku północnym. Ponadto w centrum znajdują się inne-ważne dla historii miasta budynki; takie jak „Sokół”, czy Urząd Miasta i Gminy. Nowe muzeum na pewno będzie znacznym wzbogaceniem dla tej części Myślenic i pozwoli na rozszerzenie kulturalnej oferty i atmosfery. Dziś możemy powiedzieć, że na pewno będzie bardziej nowoczesne - wyjaśnia Maciej Ostrowski.

Nowe muzeum miałoby zajmować cztery poziomy; to wkopana w ziemię piwnica, parter i dwa piętra - każde o powierzchni ok. 380 m.kw. Na tej przestrzeni znalazłyby się m.in. stałe ekspozycje; swoje miejsce znajdzie tu RSO - ciągnik artyleryjski Raupenschlepper Ost z okresu II wojny światowej, odbudowany w 2011 roku przez Pawła Lemaniaka. To jeden z 50 egzemplarzy na świecie i jedyny jeżdżący w kraju, więc Myślenice miałyby się czym pochwalić. W budynku przy placu Traugutta znajdzie się również sala wykładowa na ponad 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci, nowoczesna czytelnia naukowa, magazyn i pomieszczenia administracyjne.

Obecnie Muzeum Regionalne znajduje się w tzw. „Domu Greckim” przy ul. Sobieskiego. To prywatny budynek, za wynajem którego gmina płaci 6 tys. zł miesięcznie, a umowa dzierżawy obowiązuje do końca tego roku. Jak dotąd gmina regularnie przedłuża umowę najmu z właścicielami. - Naszą działalność ogranicza zbyt mała powierzchnia, nie tylko wystawiennicza, ale też magazynowa. Nie posiadamy sali prelekcyjnej, ani edukacyjnej z prawdziwego zdarzenia. Nie dysponujemy też profesjonalnymi magazynami, ani pracownią konserwatorską - wylicza Bożena Kobiałka, dyrektor Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”.

Jak mówi, budynek nie posiada odpowiedniej infrastruktury w tym m.in. parkingu, ale wymaga również modernizacji. -Muzeum byłoby ciężko odnowić, czy wyremontować tym bardziej, że nie jest on własnością gminy. Zainwestowanie dużych środków finansowych nie pozwoli uzyskać odpowiedniego efektu - argumentuje burmistrz. O jaki efekt chodzi? -Przede wszystkim zmieni się forma tej instytucji, będzie to obiekt nowoczesny i bardziej przystępny dla ludzi - dodaje.

Szansa na rozwój

Muzeum Regionalne jest w tej chwili jedną z najprężniej działających instytucji kulturalnych w mieście. Średnio w ciągu roku organizuje ok. 15 wystaw czasowych, 20 wykładów i prelekcji dotyczących historii, sztuki, bądź relacji podróżniczych; ok.10 koncertów, a także od 40 do 50 warsztatów oraz lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży. Instytucja gości również autorów literackich i poetów. Rocznie mury „Domu Greckiego” odwiedza około 6000 osób, z czego połowę stanowią grupy zorganizowane.

- Czasy się zmieniły i my muzealnicy musimy się do nich dostosować. Jeszcze kilkanaście lat temu muzea były tylko instytucjami zajmującymi się ochroną zbiorów i ich udostępnianiem. Dzisiaj to także placówki edukacyjne, które włączają się w proces edukacji kulturowej społeczeństwa. Stały się miejscami, do których nie przychodzi się jedynie raz w życiu, lecz ciągle wraca, bo przyciągają nas kolejne wydarzenia. Nowoczesna siedziba myślenickiego muzeum, to dla nas szansa na rozwój - mówi Bożena Kobiałka.

Jakie możliwości rozwoju widzi dyrektor obecnej placówki? - Marzy mi się ekspozycja stała pokazująca dzieje Myślenic i regionu od prehistorii do czasów współczesnych, która wyposażyłaby zwiedzających w kompleksową, przekrojową wiedzę dotyczącą bogatej historii naszego miasta i regionu. Sekcje tematyczne, nowoczesność oraz różnorodność form ekspozycyjnych i narracji, jakie można wykorzystać na wystawie, stałyby się gwarancją, że będzie ona miała uniwersalny charakter - przekonuje. To na razie sfera planów. O tym, w jaki sposób kształtować się będzie to miejsce pamięci, napiszemy w kolejnych wydaniach.

Historia Muzeum Regionalnego

Początki myślenickiego muzealnictwa sięgają okresu międzywojnia, kiedy to 19 października 1929 roku działacze myślenickiego oddziału PTK powołali do istnienia Muzeum Regionalne Ziemi Myślenickiej. Wówczas siedziba muzeum znajdowała się w sali Wydziału Powiatowego w Myślenicach przy Rynku pod numerem 8.

Z dniem 1 lipca 1975 r. powołano w Myślenicach Państwowe Muzeum, które przejęło zbiory Muzeum PTTK. Zbiegło się to w czasie z oddaniem po remoncie XVII wiecznego „Domu Greckiego”, wyremontowanego w latach 1972 –1975 z funduszów Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przygotowanie nowej, stałej ekspozycji trwało 3 lata. Została otwarta 19 lipca 1979 r.

Pierwszą siedzibą myślenickiego Muzeum, pierwotnie działającego pod patronatem PTTK był Dom Parafialny przy ul. 3 Maja 1a.

Obecnie pomieszczenia parteru „Domu Greckiego” na prawo od sieni mieszczą trzy wnętrza mieszczańskie w stylu XIX – biedermeier, styl Ludwika Filipa oraz wnętrze w stylu eklektycznym, zwane „gabinetem burmistrza”. Na piętrze budynku znajduje się ekspozycja etnograficzna przedstawiająca zagadnienia związane z kulturą ludową Ziemi Myślenickiej. 

Kolejna stała wystawa zatytułowana „Pradzieje Ziemi Myślenickiej” poświęcona jest zabytkom archeologicznym, wśród których są wykopaliska znalezione w ruinach wieży strażniczej znajdujących się na Zarabiu w Myślenicach, na terenie zwanym “Zamczysko”.

Najnowsza, otwarta w 2008 roku ekspozycja stała Muzeum tematycznie obejmuje militarne aspekty II wojny światowej. Eksponowane przedmioty to broń, bagnety, ekwipunek, amunicja oraz inne relikty walk stoczonych na terenie powiatu myślenickiego podczas kampanii wrześniowej 1939 r. i w styczniu 1945 r.

Do największych sukcesów muzeum w ostatnich latach można zaliczyć m.in. ekspozycje grafik Rembrandta, Marca Chagalla, Salvadora Dali’ego, Guntera Grassa, Zdzisława Beksińskiego, Pablo Picassa, Henri Matisse’a i Joana Miro, drzeworytów Akiry Kurosaki’ego oraz malarstwa Nikifora Krynickiego, Wojciecha Weissa, Jana Kantego Pawluśkiewicza, czy Jerzego Dudy-Gracza. Najświeższym sukcesem wystawienniczym była wystawa „IKONA- piękno-dobro-świętość”, prezentowana w styczniu tego roku.

W „Domu Greckim” można było oglądać także prestiżowe wystawy fotograficzne: „National Geographic” i „Fotografia Dzikiej Przyrody – Wildlife Photographer of the Year 2002-2012”.

Muzeum Regionalne ma także na swoim koncie osiągnięcia wydawnicze w formie publikacji dotyczących historii ziemi myślenickiej: „Myślenickie cmentarze”; „Tak było! Wspomnienia z lat 1939 -1945” Kazimierza Sobolewskiego; „Bohaterowie wyklęci na ziemi myślenickiej w latach 1945-1956”; „Osobliwe życie księżnej Montleart – opowieść biograficzna o księżnej z myślenickiej ziemi”; „Gdzie chadzały południce – przewodnik historyczno-kulturowy po powiecie myślenickim”, „Kapliczki, krzyże, figury ...Indeks przydrożnych obiektów sakralnych powiatu myślenickiego”.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)