Nowe stroje dla „Róż” z Jawornika

Nowe stroje dla „Róż” z Jawornika

Chociaż „ Róża” Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Jawornika działa dopiero od trzech lat, dało się już poznać zarówno w Gminie Myślenice jak i powiecie, jako grupa pań pracowitych, ambitnych, zaangażowanych w pielęgnowanie tradycji i kultury lokalnej

Panie promują ziemię myślenicką przy okazji imprez związanych z obrzędami ludowymi, biorą udział w konkursach kulinarnych, rękodzielniczych, organizują warsztaty dla dzieci w celu przekazania tradycji lokalnej. Od 3 lat są organizatorkami konkursu rękodzielniczego „Anioł na ludowo” dla kół i stowarzyszeń z powiatu myślenickiego, nad którym patronat sprawuje starosta Józef Tomal i burmistrz Maciej Ostrowski.

Panie również są pomysłodawczyniami i inicjatorkami cyklicznej imprezy, która wpisała się w kalendarz miejscowości pod nazwą Biesiada Jawornicka. W 2016 i 2017 roku impreza ta zintegrowała przy jednym stole biesiadnym sporą liczbę mieszkańców i cieszyła się wielkim uznaniem.

Dzięki pomocy Gminy Myślenice oraz uzyskanym funduszom w kwocie 2,5 tys. zł w ramach „Inicjatywy Lokalnej” panie uszyły 10 sukienek dla członkiń stowarzyszenia. Sukienki wykonane są z naturalnej tkaniny (len) i zdobione haftowanymi elementami ludowymi. Pierwszy raz stowarzyszenie zaprezentowało się w pięknych strojach podczas dożynek parafialnych i II Biesiady Jawornickiej.

- Mamy nadzieję, że stroje posłużą nam na dłużej i będziemy mogły godnie reprezentować swoją miejscowość - Jawornik oraz Gminę Myślenice podczas różnych uroczystości kulturalnych promujących tradycje i obrzędy ludowe - mówi prezes Stowarzyszenia Edyta Starzec-Sobieszkoda.