Nowy budynek Caritas

Miasto 8 października 2019 Wydanie 37/2019
Nowy budynek Caritas
Arcybiskup Metropolita Marek Jędraszewski poświęcił nowo wybudowany dom Caritasu

Arcybiskup Marek Jędraszewski otworzył i poświęcił budynek Stacji Opieki Caritas w Myślenicach. Nowa placówka jest owocem wspólnej działalności Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz Miasta i Gminy Myślenice.

Budowa nowego obiektu rozpoczęła się w 2017 roku. Powstały trzy budynki, w których będą świadczone bezpłatne usługi pielęgniarskie i rehabilitacyjne. W ośrodku znajdą się również wypożyczalnia sprzętu medycznego oraz dwa mieszkania chronione, w których osoby potrzebujące będą się przygotowywały do samodzielnego życia, a na poddaszu będą prowadzone warsztaty terapii zajęciowej, jak poinformował Mariusz Ślusarczyk, zastępca kierownika myślenickiej Stacji Opieki Caritas.

– Jesteśmy w takiej sytuacji kulturowej, w której liczą się tylko ci zdrowi, wydajni, przedsiębiorczy, ludzie sukcesu. (…) To dzieło pokazuje, jak wiele można zrobić, działając wspólnie. Chciałbym za to podziękować i pogratulować. To wielkie wydarzenie dla wspólnoty myślenickiej, ale i dla działalności Caritas, która jest wyraźnym znakiem tego, czym jest zatroskanie Kościoła o ludzi potrzebujących – powiedział podczas otwarcia arcybiskup Marek Jędraszewski. Przypomniał, że Kościół zawsze otaczał opieką chorych, ubogich i odrzuconych. Ta piękna tradycja znajduje swój wyraz w licznych dziełach miłosierdzia. Metropolita polecił działalność ośrodka Maryi – patronce tych, którzy przedłużają czyny miłości, a także opiece Aniołów Stróżów i św. Franciszka.

– Bardzo się cieszę, że dzisiaj jesteśmy tutaj w tym miejscu i spotykamy się na otwarciu oraz kontynuacji działań Stacji Opieki Caritas, która już od kilkunastu lat wpisała się w pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszej gminy i całego powiatu. (...) Panu kierownikowi i księdzu dyrektorowi gratuluję, życzę powodzenia i dobrej współpracy z naszym Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Nasz Dzienny Dom Seniora, który będzie mieścił się w tym miejscu rozpocznie swoją działalność od początku stycznia 2020 r. - powiedział w czasie uroczystości burmistrz Jarosław Szlachetka.

Dotychczas Stacja Opieki w Myślenicach mieściła się w Domu Parafialnym parafii św. Brata Alberta w Myślenicach. Ośrodek powstał z inicjatywy ówczesnego dyrektora Caritas – ks. Jana Kabzińskiego. Od marca 2002 r. służył ludziom samotnym, starszym, chorym i niepełnosprawnym miasta i gminy Myślenice świadcząc bezpłatną opiekę pielęgniarską i rehabilitacyjną zarówno na miejscu w stacji jak i w środowisku: w domach podopiecznych i pacjentów. W ubiegłym roku z rehabilitacji skorzystało 700 pacjentów. Domową opieką pielęgniarską objętych jest 44 stałych pacjentów.

Źródło: Archidiecezja Krakowska / GSI