Nowy dyrektor Muzeum Niepodległości

Od 1 września obowiązki dyrektora Muzeum Niepodległości pełni Paweł Lemaniak. Jarosław Pietrzak, który od marca tego roku pełnił tę funkcję złożył rezygnację z przyczyn osobistych

- To nie była dla mnie łatwa decyzja, a u jej źródła leżą przyczyny osobiste, o których nie chciałbym rozmawiać. Faktycznie 31 sierpnia złożyłem na ręce pana burmistrza rezygnację i przestałem być dyrektorem Muzeum 

Niepodległości w Myślenicach. Dziękuję serdecznie pracownikom muzeum, za ich wspaniałą pracę i zaangażowanie. Jestem także wdzięczny odbiorcom oferty tej jednostki kultury - tłumaczy Jarosław Pietrzak.

Przez rok obowiązki dyrektora będzie pełnił Paweł Lemaniak, który jednocześnie pozostał naczelnikiem Wydziału Kultury i Edukacji w UMiG Myślenice. - Burmistrz, Maciej Ostrowski, powierzył mi zadanie stworzenia muzeum. Mam na realizację tego zadania 14 miesięcy. To bardzo mało, dlatego skupiam się na pracy i obecną chwilę tylko to mnie interesuje. Za rok ogłoszony zostanie konkurs, w wyniku którego wyłoniony zostanie dyrektor muzeum - tłumaczy Paweł Lemaniak.

Nowy, pełniący obowiązki dyrektor z wykształcenia jest historykiem i badaczem lokalnych dziejów. Na swoim koncie ma szereg publikacji książkowych oraz artykułów o tematyce historycznej, w tym między innymi „Myślenickie cmentarze”, „Smaki ziemi myślenickiej”, oraz „Monografię Myślenic”, której był koordynatorem i współautorem. Pracował już wcześniej w muzeum; to między innymi dzięki jego pracy powstała w nim ekspozycja o II wojnie światowej, której jednym z głównych eksponatów jest wykopany i odrestaurowany przez niego ciągnik artyleryjski Raupenschlepper Ost.(RSO). Przeprowadzał również inne projekty historyczne, w tym między innymi wyprawę badawczą przez Kanadę i Alaskę realizowaną przy współpracy z Alberta Aviation Museum.

- Muzeum jest instytucją powołaną do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi wartość historyczną i przekazywania tej wiedzy zwiedzającym. Dlatego też ruszyliśmy z akcją społeczną polegającą na zbiórce wszelkich pamiątek, szczególnie tych związanych z szeroko rozumianą niepodległością - mówi Paweł Lemaniak. - Zebrane eksponaty zostaną zaprezentowane w dniu 10 listopada na wystawie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Będzie to też okazja do uroczystego podziękowania darczyńcom - dodaje. (więcej o akcji na s.10).

Nowa siedziba muzeum powstanie przy ul. Traugutta, a jej otwarcie planowane jest na 11 listopada przyszłego roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W dwupiętrowym budynku znajdą się wszystkie stałe ekspozycje obecnego muzeum, sala wykładowa na ponad 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci i nowoczesna czytelnia naukowa. Właśnie został ogłoszony przetarg na wyłonienie jego wykonawcy.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)