Festiwal lata

Nowy pomysł na zalew

Region 5 czerwca 2018 Wydanie 19/2018
Nowy pomysł na zalew
W poprzednich latach zalew w Sułkowicach był jednym z najpopularniejszych, otwartych i niekomercyjnych kąpielisk w regionie. W tym roku mija szósty rok od jego otwarcia, a mieszkańcy mają nadzieję, że nowy najemca tchnie życie w to miejsce

Zalew w Sułkowicach ma nowego najemcę, który planuje urządzić tam małą gastronomię i zagospodarować teren wokół zbiornika. Mieszkańcy i urzędnicy mają nadzieję, że ten pomsył ożywi zalew

Nowy najemca lokali wyłoniony w przetargu to firma JJ Loft Grzegorza Jamka z Myślenic, który otwarcie nowej kafejki planuje jeszcze w czerwcu. Budynek zyska nową nazwę Spot Point.

- Wybierając nazwę kierowaliśmy się tym, aby to było miejsce - punkt spotkań, miejscowej i nie tylko społeczności, aby łączyło różne środowiska od najmłodszych do najstarszych i było przyjazne dla wszystkich, tak aby każdy mógł odnaleźć miejsce do odpoczynku. Budynek zostanie zaadoptowany jako lokal z małą gastronomią z daniami typu fast food - mówi nowy dzierżawca.

Dodatkowo przy wodzie ma powstać mały ogródek z leżakami, a na ożywienie tego miejsca mają mieć wpływ również organizowane wydarzenia rozrywkowo-kulturalne takie jak festiwale, koncerty, czy kino letnie.

To ważne posunięcie ze strony gminy, ponieważ w ubiegłym roku korzystający z kąpieliska zarzucali jej szereg zaniedbań w prowadzeniu zalewu. W liście rozesłanym do mediów pisali m.in., że „zamiera tam życie, jest brudno i strach wejść do wody”. Wśród uwag jakie zgłaszali mieszkańcy znalazło się m.in. niedostateczne porządkowanie terenu, rzadko wymieniana woda w której pływają glony i niszczejąca infrastruktura.

Zalew w Sułkowicach został otwarty w 2012 roku. Jego budowa kosztowała 4,3 mln zł i powstała w oparciu o dofinansowanie z funduszy unijnych i z budżetu państwa. Powierzchnia zbiornika wodnego wynosi ok. 10 tys. m2, a cały kompleks powstał na zrewitalizowanym obszarze nadrzecznych szuwarów o powierzchni 3,56 ha. Wokół obiektu zasadzono drzewa i krzewy, w sąsiedztwie powstały dwa parkingi, alejka spacerowa, plac zabaw dla dzieci, amfiteatr, grill z paleniskiem, ławki i bufet oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także toalety.

Do tej pory zalew w Sułkowicach był jednym z najpopularniejszych, otwartych i niekomercyjnych kąpielisk w regionie. W tym roku mija sześć lat od jego otwarcia, a mieszkańcy mają nadzieję, że nowy najemca tchnie życie w to miejsce. Grzegorz Jamka nie wyklucza, że powstający lokal będzie mógł być czynny cały rok - w zależności od zainteresowania i zapotrzebowania mieszkańców Sułkowic.