Nowy przewodniczący Rady Miejskiej w ciągu jednej nocy przywrócił tabliczki dawnych nazw ulic

Nowy przewodniczący Rady Miejskiej w ciągu jednej nocy przywrócił tabliczki dawnych nazw ulic

Nowy przewodniczący Miejskiej Rady w ciągu jednej nocy przywrócił tabliczki dawnych nazw ulic. Chodziło o to aby uniknąć sprzeciwu komitetu PZPR, który w tych czasach o wszystkim decydował

Północna pierzeja Rynku. Widok z lat 50. ubiegłego wieku. Warto wiedzieć, że po okresie powojennego terroru stalinowskiego, który szalał w Polsce nadszedł październikowy przełom 1956 roku.

Myśleniczanin Piotr Błaszczak na jednym z posiedzeń Miejskiej Rady Narodowej, późną nocą zostaje wybrany jej przewodniczącym. „Pierwszym jego posunięciem - czym naraził się „czerwonym” decydentom - było przywrócenie dawnych nazw ulic myślenickich.

W latach 50. ulica Tadeusza Kościuszki była bowiem ulicą Fryderyka Engelsa, Rynek nazywał się placem Karola Marksa, ulica Niepodległości zniknęła na rzecz wodza rewolucji Włodzimierza Lenina, zaś ulicę Ignacego Daszyńskiego przemianowano na ulicę Józefa Stalina.

Nowy przewodniczący Miejskiej Rady w ciągu jednej nocy przywrócił tabliczki dawnych nazw ulic. Chodziło o to aby uniknąć sprzeciwu komitetu PZPR, który w tych czasach o wszystkim decydował.

Darzony ogromnym zaufaniem i społecznym poparciem Błaszczak został wybrany burmistrzem (1958-1964). Będąc nim zadbał o odnowienie skazanego przez władze na samozniszczenie wizerunku Matki Bożej Myślenickiej na fasadzie kamienicy (ówczesnego) magistratu w budynku usytuowanym na południowej pierzei Rynku oznaczonym dzisiaj numerem 27.

W połowie lat 60. Piotr Błaszczak musiał odejść. Zapewne nie podobały się komuś jego bezpartyjność i otwarte przywiązanie do Kościoła.” Zdjęcie nieznanego autora pochodzi z prywatnego archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta i jest publikowane po raz pierwszy.

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.