Nowy Rynek 27

26 sierpnia 2010 Wydanie 32/2010
Nowy Rynek 27
Nowy Rynek 27

Zakończyły się prace remontowe kamienicy Obońskich. Pod opieką konserwatora zabytków, najstarszy murowany obiekt zabudowy myślenickiego rynku zyskał nowy, świeży wygląd

W ramach prac renowacyjnych wymieniono tynk, przeprowadzono prace kamieniarskie, odnowiono wejście i bramę, a także obraz Matki Bożej Myślenickiej.

To jednak nie koniec zmian w kamienicy mieszczącej się przy Rynku 27. W budynku wymieniono również instalację grzewczą i stolarkę okienną, a całość zostanie efektownie oświetlona. Na parterze z kolei powstała czytelnia miejska, wyposażona w multimedialne stanowiska internetowe. Na przyszły sezon turystyczny będzie funkcjonowało również Centrum Informacji Turystycznej, stworzone w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. Do jego zadań będzie należało informowanie o atrakcjach turystycznych, a także o możliwościach spędzania wolnego czasu, imprezach i inicjatywach. CIT jest finansowany ze środków UE.

Obecnie w kamienicy znajdują się siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także klubów i stowarzyszeń, m.in. PCK i Polskiego Związku Wędkarskiego. W przyszłości w miejscu biblioteki, która zostanie przeniesiona do nowego obiektu, w pobliżu Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, będzie Muzeum Regionalne „Dom Grecki”.

Kamienica przy rynku oraz budynek Gimnazjum nr 1 wchodzą w skład projektu rewitalizacji myślenickiego rynku. Obecnie projekt znajduje się na drugim miejscu na liście rezerwowej. Pozycja na liście uzależniona jest od ilości funduszy do rozdysponowania.