Nowy samorząd sołecki Borzęty

Nowy samorząd sołecki Borzęty
Nowy sołtys Borzety Grzegorz Madej

Grzegorz Madej 7 kwietnia został wybrany na sołtysa wsi Borzęta. Od wielu lat prowadzi działalność gospodarczą, a teraz przyszło mu się zmierzyć z nową rolą.

Grzegorz Madej startował z list Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miejskiej. Otrzymał sporą liczbę głosów, ale niewystarczającą, aby zostać radnym. To spowodowało, że postanowił zgłosić swoją kandydaturę w wyborach na sołtysa. Uzyskał 170 głosów poparcia. Był jedynym kandydatem i jak sam stwierdza:

- Dobrze zrobiłem, bo nikt inny się nie zgłosił, i proszę sobie wyobrazić, jaki byłby wstyd, gdyby w Borzęcie nie było nawet plebiscytu. Jak zauważył w Borzęcie większą popularnością cieszyły się wybory samorządowe, niż sołeckie.

Grzegorz Madej już rozpoczął działanie. To skromny człowiek, dlatego poinformuje nas dopiero o efektach. Sołectwo to najmniejsza jednostka samorządowa, która podlega pod gminę, dlatego kontakt z burmistrzem jest jednym z elementów tej pracy. Pierwsze wrażenia nowego sołtysa Borzęty wskazują, że Jarosław Szlachetka jest osobą konkretną. To z pewnością ułatwi realizowanie rozmaitych zadań dla wsi.

Rada Sołecka to trzon ludzi, z którymi ma współpracować sołtys. W tym roku po raz pierwszy od kilku kadencji mieszkańcy Borzęty zdołali ją utworzyć, a jej funkcjonowanie zostało zarejestrowane. Przewodniczącym Rady został Stanisław Gubała. - Z własnego doświadczenia wiem i od innych ze słyszenia, że przez okres kilku kadencji rada sołecka nie zdołała się u nas ukonstytuować, i że osoby pełniące funkcję sołtysa nie potrafiły rozmawiać ani współpracować – dodał Grzegorz Madej. Obecnie nowy sołtys jest w trakcie konsultacji z burmistrzem Szlachetką. Po ich zakończeniu będzie mógł rozpocząć realizowanie planu dla Borzęty. Jak deklaruje, będzie realnie, sumiennie i z zaangażowaniem pracować.

 

 

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu