Nowy wóz dla OSP Głogoczów

Region 23 lutego 2017 Wydanie 7/2017
Nowy wóz dla OSP Głogoczów
Gmina Myślenice dołączyła do programu „Bezpieczna Małopolska - samochody strażackie”, dz

Gmina Myślenice dołączyła do programu „Bezpieczna Małopolska - samochody strażackie”, dzięki czemu jeszcze w tym roku nowy wóz zostanie zakupiony dla OSP Głogoczów. W ramach rekordowego projektu  aż 11 milionów złotych Województwo Małopolskie przekaże na zakup nowoczesnych wozów i detektorów gazowych dla 34 Ochotniczych Straży Pożarnych

Burmistrz Maciej Ostrowski odebrał z rąk wicemarszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka podpisaną przez obydwie strony umowę, która zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych miesięcy. Pierwsze samochody trafią do jednostek w czerwcu.

Samochód, który trafi do Głogoczowa będzie przystosowany do akcji ratowniczych, mogąc jednorazowo przewieźć około 3 ton wody lub 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów. Ponadto wóz jest wyposażony w najpotrzebniejszy sprzęt taki jak autopompy, ledowe maszty oświetleniowe, wyciągarki o sile 8 ton, a także zestaw łączności radiowej. Dzięki napędowi 4x4 strażacy będą też mogli nieść pomoc w trudniejszym terenie. Warto też podkreślić, że te samochody są też przyjazne dla środowiska - wszystkie wyposażono bowiem w silniki spełniające wyśrubowane normy czystości spalin. W kabinie osobowej zmieści się 6 strażaków.

OSP Głogoczów otrzyma także detektor, który pozwala na wykrycie kilku rodzajów gazów. Pomoże to strażakom-ochotnikom szczególnie w czasie niebezpiecznych akcji, w których istnieje niebezpieczeństwo na przykład zatrucia czadem lub wybuchem gazu.

Zakup nowoczesnego wozu strażackiego dla OSP Głogoczów nie byłby możliwy, gdyby nie środki unijne. Projekt „Bezpieczna Małopolska - samochody strażackie” - został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, która zrefunduje 57% kosztów zakupu samochodu i detektora, natomiast pozostałą kwotę pokryje Gmina Myślenice.
- Kierujemy serdeczne podziękowania dla Zarządu Województwa Małopolskiego. To świetna inicjatywa i bardzo dobry projekt. Strażacy niosą pomoc i ciągle są w gotowości, a specjalistyczny samochód na pewno ułatwi im pracę - mówi burmistrz Maciej Ostrowski.