O czym należy pamiętać, kupując materace do domu? Rady specjalistów z Hilding Anders Polska

O czym należy pamiętać, kupując materace do domu? Rady specjalistów z Hilding Anders Polska

Planujesz zakup materaca lub kilku materacy do swojego domu? Eksperci czołowego producenta podpowiadają, o czym nie można zapomnieć!

Jak dobrać materac do sypialni?

Materace to zakup na całe lata, dlatego powinny być jak najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. W innym razie ryzykujemy nie tylko, że nie będziemy się odpowiednio wysypiać - niewłaściwy materac może poskutkować problemami zdrowotnymi, szczególnie z kręgosłupem. Do wyboru mamy różne materace, różniące się między sobą rodzajem wypełnienia, poziomem twardości lub innymi dodatkowymi cechami.

Na początek warto rozważyć, czy nie mamy specjalnych potrzeb - przykładowo, jeśli użytkownik jest alergikiem, to najlepszym wyborem są materace lateksowe, a jeśli mamy chory kręgosłup lub przechodzimy rehabilitację, warto wybrać materac medyczny. Jeśli nie mamy problemów ze zdrowiem, wybór rodzaju wypełnienia materaca jest odczuciem subiektywnym. Zarówno nowoczesne materace kieszeniowe, jak i piankowe dają niesamowity komfort i wygodę, chociaż robią to w różny sposób.

Niezależnie od rodzaju wypełnienia, twardość materaca powinna być dopasowana do wagi użytkowników. Parametr ten oznaczony jest literą H oraz cyfrą (najczęściej od 1 do 4), a im ona jest wyższa, tym materac jest twardszy i odpowiedni dla cięższych osób.

Kolejną kwestią jest rozmiar materaca - powinien on być dopasowany zarówno do wzrostu użytkownika, jak i do ramy łóżka. Zaleca się, aby osoba śpiąca miała co najmniej 15-20 cm mniej wzrostu niż długość materaca. Jeśli zaś chodzi o szerokość, to dla jednej osoby materac powinien mieć minimum 70 cm, a dla dwóch 140 cm.

Jak dobrać materac do pokoju gościnnego?

Kiedy wybieramy materac do pokoju gościnnego, nie wybieramy materaca dla jednej konkretnej osoby, lecz dla wielu różnych. Dlatego też powinien on być jak najbardziej uniwersalny, żeby każdy mógł na nim wygodnie spędzić noc, bez uszczerbku na zdrowiu.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na twardość materaca. Za uniwersalne wartości uznawane są twardości H2 (materac średnio miękki) oraz H3 (materac średnio twardy). Dobrym pomysłem jest materac Hilding dwustronny, gdzie każda ze stron ma inny poziom twardości (najczęściej są to właśnie twardości H2 oraz H3). Alternatywą są także materace z odpinanym topem, który umożliwia szybką zmianę poziomu twardości podłoża snu.

Druga kwestia, to rodzaj wkładu materaca. W przypadku materaca do łóżka gościnnego trudno jest zdecydować się na jedno wypełnienie, ponieważ każdy gość ma swoje preferencje... Dlatego uniwersalnym sposobem na zagwarantowanie odwiedzającym i nocującym u nas osobom komfortu, jest wybór materaca piankowego. Dopasowują się one do kształtu ciała użytkownika, a potem wracają do swojej pierwotnej formy. Ponadto posiadają właściwości antyalergiczne, co jest istotne, jeśli nasz gość miałby takie problemy.

Odnośnie alergików (choć nie tylko) - kwestia utrzymania materaca w czystości jest bardzo ważny! Dlatego dobrze jest zakupić materac wraz z pokrowcem, który łatwo jest zdjąć i wyprać po zakończonej wizycie gości.

*****

Założona w 1939 r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jensen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wielu innych.