Od 140 lat kształcą myśleniczan

Edukacja 29 stycznia 2015 Wydanie 4/2015
Od 140 lat kształcą myśleniczan
Od 140 lat kształcą myśleniczan

W tym roku przypada jubileusz najstarszej szkoły na terenie miasta, która już od 140 lat kształtuje kolejne pokolenia myśleniczan. Najpierw jako Szkoła Podstawowa, a od 1999 roku jako Gimnazjum nr 1

- Dzisiaj chcąc mówić o historii szkoły najtrudniej jest dokonać selekcji materiałów i informacji na jej temat. Pozornie zwykła, stara szkolna fotografia, pożółkły papier świadectwa szkolnego, arkusza ocen to przecież historia jakiegoś ucznia, jakiegoś nauczyciela, to zatrzymane w kadrze czyjeś emocje, radości i smutki. Szanując te uczucia postanowiliśmy rok szkolny 2014/2015 nazwać rokiem jubileuszowym szkoły – podczas rozpoczęcia obchodów jubileuszu mówił dyrektor Tadeusz Jarząbek.

Jubileusz szkoły podzielony został na trzy etapy. W Domu Parafialnym im. ks. Józefa Bylicy odbyła się część obchodów poświecona historii szkoły, która została głównie skierowana do nauczycieli i rodziców. Zwieńczył ją występ nauczycieli oraz dyrekcji w inscenizacji fragmentów „Zemsty” Aleksandra Fredry.

Druga część obchodów odbyła się już w szkolnych murach, gdzie zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć wystawy poświecone historii szkoły, jej funkcjonowaniu w środowisku lokalnym, współpracy z placówkami za granicą – w Słowenii, we Włoszech, na Ukrainie oraz w Burkina Faso.

- 140 lat szkoły to ponad 50 tysięcy dni obfitujących w dziesiątki tysięcy zdarzeń, w które angażowali się nauczyciele, uczniowie, rodzice i którym wtedy wydawało się, że każde z nich jest najważniejsze i ma decydujący wpływ na ich życie, tysiące decyzji kadry pedagogicznej, dyrekcji często rozstrzygających o ludzkich losach, tysiące ludzkich losów uwikłanych w historię szkoły i Myślenic, bo przecież do końca lat 50. była to jedyna szkoła podstawowa w mieście – mówił dyrektor Jarząbek.

W czasie obchodów na ręce dyrektora wręczony został certyfikat „Lidera szkoły promującej bezpieczeństwo”. Dokument przekazał komendant powiatowy policji Artur Święch, podkreślając jednocześnie wielość zadań jakie podjęła szkoła. Wspomniał również o tym, że Gimnazjum nr 1 jest pierwszą placówką w powiecie, która została liderem tego projektu.

W spotkaniu wzięli udział byli i obecni dyrektorowie, nauczyciele i pracownicy sekretariatu, kuchni, świetlicy, obsługi, rodzice uczniów na czele z przewodniczącą Szkolnej Rady Rodziców Urszulą Małotą-Olesek – współorganizatorką uroczystości, przedstawiciele uczniów gimnazjum oraz zaproszeni goście: Mieczysław Kęsek dyrektor UMiG, Aleksandra Mistarz naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu UMiG, komendant policji Artur Święch, Danuta Kasprzycka dyrektor Zespołu Ekonomiki Oświaty, Michał Bertman - dyrektora Szkoły Podstawowej w latach 1978-1984 oraz Henryk Bidziński - dyrektora Szkoły Podstawowej w latach 1984-1999.

Na zakończenie roku jubileuszowego na 16 maja planowany jest „Dzień absolwentów”.

 

Z historii szkoły…

Budowę szkoły podjęto już w roku 1873. Akt erekcyjny pochodzi z 1874r. - wtedy też położono kamień węgielny pod budowę obiektu przy ul. Krakowskiej 33 (obecnie: ul. Sobieskiego 1).

27 maja 1876r. budynek został poświęcony, a budowa ostatecznie zakończyła się w listopadzie 1877r. W czasie wojen przebywały w nim wojska nieprzyjaciół, więc nauka odbywała się nieregularnie. Od 1909r. szkoła męska nosiła imię Juliusza Słowackiego, a żeńska  Królowej Jadwigi. W 1929r. połączono szkołę męską i żeńską w Szkołę nr 1.

W okresie okupacji w budynku czasowo stacjonowało wojsko niemieckie i mieścił się tutaj posterunek granatowej policji, dlatego nauka odbywała się nieregularnie. Rok 1966 rozpoczął się zakończeniem generalnego remontu oraz wprowadzeniem 8.klasowej szkoły podstawowej.

W 1973r. obchodzono 100. rocznicę powstania szkoły, by 5 lat później przemianować ją na 10-letnią Gminną Szkołę Zbiorczą, której dyrektorem został Michał Bertman. Ta przetrwała do 1984r. kiedy ją rozwiązano i utworzono Szkołę Podstawową nr 1 dyrektorem której został Henryk Bidziński.

W 1999r. na mocy ustawy sejmowej, budynek przeznaczono na siedzibę Gimnazjum nr 1, którego dyrektorem zostaje Tadeusz Jarząbek. W pierwszym roku nauki obwód szkolny obejmował oprócz uczniów z Myślenic również uczniów z Jawornika, Polanki i Zawady (filie szkoły), także uczniów z Borzęty i Drogini. W roku szkolnym 1999/2000 do Gimnazjum uczęszczało 260 uczniów, w tym: 28 uczniów do filii w Zawadzie, a 49 - do filii w Jaworniku. W Gimnazjum pracowało 34 nauczycieli.

10 kwietnia 2000 roku mocą uchwały Rady Miejskiej w Myślenicach zmieniono obwód szkolny. Zlikwidowano filie w Jaworniku i Zawadzie, a uczniów klas pierwszych z Borzęty i Drogini przeniesiono do Gimnazjum nr 3 w Myślenicach.

 

Uchwała Rady Miasta z 21 września 1873r.

Z inicjatywy burmistrza Myślenic Andrzeja Marka

Komitet Budowy Szkoły: burmistrz, Jan Schally, Józef Hudaszek, Klemens Kutrzeba, Jędrzej Nowicki i Jędrzej Kudas

My Burmistrz Asesorowie i Radni Miasta Myślenic wszem wobec i potomnym naszym wiadomym czynimy, że budynek ten miejski założony został na mocy uchwały naszej z dnia 21 września 1873 i że przeznaczyliśmy takowy głównie na pomieszczenie tutejszej szkoły głównej czteroklasowej, jeszcze w roku 1873. Na dniu 13 maja zaprowadzonej i otwartej, a po rozebraniu w roku 1841 dawnego budynku szkolnego „pod kościołem” dziś jeszcze w domu miejskim pod L.K. 53 w Rynku umieszczonej.

Ma być także wiadomo od nas wszystkich ku wiecznej pamięci, że Jaśnie Oświecona Księżna Augusta Montleart, dziedziczka dóbr okolicznych, przyłożyła się głównie do tej budowy, przeznaczywszy miastu na ten cel w darze dziesięć tysięcy guldenów austriackich, czyli 40.000 zł polskich, za to od nas i od przyszłych pokoleń naszych wdzięczność jej niechaj będzie.