Życzenia

Od Koła Gospodyń Wiejskich do sołtysa

Od Koła Gospodyń Wiejskich do sołtysa
Fot. Fot. M. Gaczyńska

Janina Łabędź produkuje żywność ekologiczną i jest prezesem Koła Gospodyń Wiejskich „Razem dla Zasani”. Od kwietnia pełni funkcję sołtysa w Zasani. Jak wskazuje, decyzję o kandydowaniu podjęła na prośbę mieszkańców.

W wyborach sołeckich Janina Łabędź otrzymała ok. 90% poparcia – 155 głosów i jest za to bardzo wdzięczna. Jak zapewnia, swój wolny czas będzie przeznaczać na szereg przedsięwzięć dla wsi. Głównym zadaniem jest organizowanie różnych aktywności przy KGW „Razem dla Zasani”, założonym przez panią sołtys oraz obecną przewodniczącą rady sołeckiej Monikę Horecką. Koło powstało we współpracy z ARMiR w Myślenicach. Jednym z cyklicznych wydarzeń jest Grilowisko – okazja do spotkań mieszkańców Zasani, w miejscu urządzonym w wyniku głosowania lokalnej społeczności na zadania z Budżetu Obywatelskiego. Gospodynie z Zasani z ich potrawami możemy zobaczyć przy okazji różnych wydarzeń na myślenickim rynku. Na zbliżające się święto Bożego Ciała członkowie KGW dekorują ołtarz św. Józefa śnieżno-białymi kwiatami. Z wygospodarowanych funduszy szyją dla siebie stroje, aby – jak opisuje pani sołtys – w sposób godny reprezentować Miasto i Gminę Myślenice. Sołectwo i KGW ma swój profil na FB, gdzie można podejrzeć aktualności i organizowane wydarzenia w Zasani.

– Celem naszego działania jest pomoc w codziennych troskach, kłopotach mieszkańców naszej miejscowości - zapewnia nowa pani sołtys. Za priorytety uznaje modernizację i poprawę stanu dróg, sprzątanie Zasani, wykaszanie poboczy, pomoc w zabezpieczeniu przeciwpowodziowym – udrażnianie rowów, montaż oświetlenia dróg, renowację zabytkowej kapliczki z 1905 r., założenie barierek zabezpieczających na mostkach. Z pewnością jest jeszcze wiele innych spraw ważnych dla mieszkańców. Janina Łabędź deklaruje: - Mój dom jest zawsze otwarty dla każdego mieszkańca. Zawsze służę pomocą i poradą.

Współpraca z nowymi władzami Myślenic układa się pomyślnie, pani Janina wskazuje na miłe przyjęcie i otrzymywaną pomoc. Zgrany zespół tworzy Rada Sołecka Zasani, składająca się z pięciu osób, na które – jak mówi – zawsze może liczyć.

- Wspólnie rozwiązujemy wszystkie problemy i podejmujemy działania. Każdy z nas jest czuły na potrzeby drugiego człowieka, a otwartość serca i życzliwość daje wiarę w lepsze jutro i pozwala realizować nasze wspólne cele mieszkańców Zasani. - dodaje.

 

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu