Odkrywają swoje prawdziwe „ja”

Odkrywają swoje prawdziwe „ja”
Fot. Fot. archiwum stowarzyszenia Moc Różnych Razem

„Sukces to nie to, co masz, ale to, kim jesteś” – to motto Bo Benneta przyświeca Akademii Rozwoju w Bęczarce, prowadzonej przez małopolskie stowarzyszenie Moc Różnych Razem. – Dzięki akademii dzieci mogą poznać siebie – mówi jedna z prowadzących, a zarazem wiceprezes organizacji Katarzyna Knawa.

Stowarzyszenie Moc Różnych Razem tworzą nauczyciele. Projekt „Akademia Rozwoju” powstał na bazie ich obserwacji. – Zauważyliśmy, że w szkołach brakuje czasu na rozwój wielu kompetencji u dzieci, takich jak komunikacja, asertywność, umiejętność prezentacji czy samoświadomość. Postanowiliśmy więc zapełnić tę lukę – mówi Katarzyna Knawa. Bezpłatne zajęcia odbywają się w świetlicy w Bęczarce w piątki od 5 kwietnia i potrwają do 19 czerwca w godzinach od 17.00 do 19.00. Przeznaczone są głównie dla dzieci z Bęczarki i Głogoczowa w wieku od 6 do 12 lat. Finansuje je Urząd Miasta i Gminy Myślenice.

Zagadki i figury

Zajęcia podzielone są na określone bloki tematyczne: Akademia Wiedzy Tajemnej, Ja, czyli rozwijamy kreatywność i przedsiębiorczość, W krainie kroju i szycia … krawieckie przygody, Kodowanie wstępem do programowania oraz Świadomy znaczy bezpieczny – warsztaty z pierwszej pomocy. Akademia Wiedzy Tajemnej porusza zagadnienia z zakresu żywienia, matematyki i przyrody. Pierwsze z takich zajęć odbyły się 12 kwietnia – dzieci rozwiązywały matematyczne zagadki i na ich bazie tworzyły figury przestrzenne. Kolejne arkana wiedzy tajemnej dzieci odkryją już 10 i 24 maja. W programie m.in. nauka zasad zdrowego żywienia i podstawowych zjawisk przyrodniczych.

Oprócz zajęć stacjonarnych w Akademii Rozwoju, przewidziano też formę aktywności na świeżym powietrzu – grę terenową po Bęczarce, przygotowaną w oparciu o wiedzę zdobytą podczas zajęć. Gra odbędzie się w najbliższą sobotę, 11 maja. Start o 10.00.

Nauka szycia na maszynie

Natomiast 17 maja organizatorzy zapraszają na blok W krainie kroju i szycia … krawieckie przygody. Podczas niego uczestnicy uszyją na maszynach coś dla swoich mam z okazji ich Dnia. – Moje dzieci i dzieci innych nauczycielek są bardzo ciekawe takich krawieckich robótek. Stąd pomysł, by zajęcia z szycia pojawiły się w akademii – tłumaczy pani Katarzyna. Majowy akademicki cykl zwieńczy blok Kodowanie wstępem do programowania, podczas którego na specjalnych kolorowych kubeczkach dzieci będą wykonywać zadania polegające na kodowaniu i rozkodowywaniu informacji.

Czerwiec rozpocznie się warsztatami z pierwszej pomocy (2 czerwca). Jak podkreśla wiceprezes stowarzyszenia, to niezbędna umiejętność, której warto nauczyć również dzieci. Warsztaty (w godzinach 15.00 - 18.00) będą częścią odbywającego się w tym dniu pikniku rodzinnego w Bęczarce.

Jestem wysoki czy niski?

Podczas zajęć Ja, czyli rozwijamy kreatywność i przedsiębiorczość dzieci poznają siebie i innych. Dwa z nich, 5 i 26 kwietnia już za nami. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania bezpośrednio ich dotyczące m.in. o swój wzrost, czy są wysocy czy niscy. Nasza rozmówczyni zauważyła, że wiele dzieci miało z tym problem. – Musiały przeprowadzić eksperyment, porównać się z innymi, by móc ocenić swój wzrost.

Następne bloki kreatywności i przedsiębiorczości odbędą się 7 i 14 czerwca. Dzieci będą m.in. pracować w grupach, określając w nich swoje role. Dzięki temu poznają swoje mocne i słabe strony.

Co ważne, tworząc harmonogram akademii organizatorzy pamiętali nie tylko o dzieciach, ale też o ich rodzicach. 24 kwietnia zaprosili ich na spotkanie Jak motywować dziecko do rozwoju i nauki?

Akademia Rozwoju zakończy się 19 czerwca wystawą prac uczestników – będą to plakaty przedstawiające, czego dzieci dowiedziały się o sobie podczas realizacji projektu.

Jak informuje pani Katarzyna, do akademii zapisany jest już komplet dzieci, ale jeśli jeszcze jest ktoś chętny, rodzice mogą go zgłosić. Proszeni są o kontakt w tej sprawie ze świetlicą w Bęczarce. Nauczycielka zdradza, że myśli o tym, by kontynuować projekt. – Być może uda się zorganizować akademię przez wakacje w formie podróży – mówi.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).