Odnowi oblicze ziemi

Odnowi oblicze ziemi
Fot. Paweł Biela

Orszak Trzech Króli w tym roku przeszedł przez 751 miejscowości w Polsce - a wśród nich także przez Myślenice. Towarzyszyło mu motto: „Odnowi oblicze ziemi”, zaczerpnięte z homilii św. Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski - 40 lat temu. W Myślenicach Orszak Trzech Króli został zorganizowany po raz szósty

Trzej Królowie pochodzący z trzech kontynentów w orszakach w trzech kolorach wyruszyli z trzech parafii o godz. 11.30: europejski Król Kacper w czerwieniach z parafii św. Brata Alberta w Myślenicach na os. 1000-lecia, azjatycki król Melchior w zieleniach z parafii św. Franciszka z Asyżu na Zarabiu i afrykański król Baltazar w błękitach z parafii pw. św. Wojciecha BM z Osieczan - z placu targowego na Dolnym Przedmieściu. Każdy orszak prowadziła orkiestra, w każdym szedł duszpasterz z parafii: ks. Marcin Twardosz, ks. Józef Orawczak i ks. Bogusław Seweryn. Wraz z orszakiem z parafii św. Brata Alberta szedł burmistrz Jarosław Szlachetka.

W czasie, gdy myślenickie ulice przemierzały orszaki, na Rynku oczekiwali liczni mieszkańcy, dla których Szkoła Podstawowa nr 2 w Myślenicach przedstawiła jasełka.

Przybycie orszaków zaanonsowała orkiestra dęta z Mszany Dolnej. Za nią podążała „Święta Rodzina”, w rolę której wcielili się Marta, Mateusz i Wojtuś Jamrozowie. Gdy zajęli już swoje miejsce na scenie, ks. Jarosław Łabęda z parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny odczytał odnośny fragment ewangelii św. Mateusza, a swój pokłon i dar dla Dzieciątka - złoto - złożył król Kacper. Po nim hołdował Dzieciątko król Melchior, składając przed nim mirrę oraz król Baltazar, ofiarujący kadzidło.

Za królami do stóp Bożej Dzieciny przystąpili włodarze miasta, gminy i powiatu: burmistrz Jarosław Szlachetka wraz z wiceburmistrzem Mateuszem Sudrem, przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Podmokłym i wiceprzewodniczącą Grażyną Ambroży oraz starosta Józef Tomal. Po nich, przyklękając, pokłonili się małemu Jezusowi wszyscy uczestnicy uroczystości. Burmistrz i starosta zwrócili się do mieszkańców, dziękując im za udział w Orszaku i składając serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności na Nowy Rok, a wszystkich uczestników święta pobłogosławił ks. proboszcz Zdzisław Balon.

Uroczystość zakończyło wspólne kolędowanie przygotowane przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, nad przebiegiem którego czuwał Zbigniew Morawski. Śpiew prowadziła schola parafialna z Sanktuarium Myślenickiej Pani oraz zespól wokalno-instrumentalny Bemole ze Szkoły Podstawowej nr 4 na Zarabiu pod kierunkiem nauczycielki Justyny Iskry.

Wszystkich obecnych na ciepły posiłek zaprosili strażacy z OSP Górne Przedmieście, serwując żurek i gorącą herbatę.

Podczas święta Caritas Betania zbierał dary żywnościowe dla potrzebujących. Można też było składać datki pieniężne na misje w Peru - jako że niedziela ta była przecież w kościele niedzielą misyjną. Rozstrzygnięty też został konkurs dla dzieci na „Koronę dla Matki Bożej”. Trzy główne nagrody oraz liczne wyróżnienia wręczyli ks. proboszcz Zdzisław Balon i burmistrz Jarosław Szlachetka.

Całość prowadził Michał Cichoń, który opowiedział o idei Orszaku Trzech Króli i jego historii sięgającej średniowiecznych obrzędów jasełkowych na ulicach miast. Jak mówił, w tym roku Orszak zorganizowano w 13 krajach. W Polsce zdobywa on coraz większą popularność, w tym roku zorganizowało go 751 miejscowości (rok temu 644).

Piękna zimowa aura sprzyjała świętowaniu i wspólnemu kolędowaniu kończącemu liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Wiele rodzin skorzystało z możliwości zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Trzema Królami.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)