Festiwal lata

Odpowiedzą za usiłowanie zabójstwa

Odpowiedzą za usiłowanie zabójstwa
Kadr z filmu z monitoringu baru prezentowany w ogólnopolskich mediach

Policja zatrzymała czterech mężczyzn, którzy zaatakowali gazem, nożem i maczetą klienta jednego z barów w centrum Myślenic. Trzech z zatrzymanych, podejrzanych jest o usiłowanie zabójstwa, dodatkowo jeden zajmował się uprawą konopi indyjskich

Był kwadrans do godziny 1 w nocy, kiedy 19 stycznia do jednego z lokali w centrum Myślenic weszło czterech mężczyzn. Na nagraniu z tego zdarzenia opublikowanym przez ogólnopolskie media widać, jak podchodzą do jednego ze stolików przy którym siedzą dwie osoby. Po chwili przeprowadzają atak. Pierwszy z napastników wyciąga gaz i opryskuje nim jednego z siedzących, a następnie zadaje cios - prawdopodobnie nożem, jednak trudno to zweryfikować przy tej jakości nagrania. Zaatakowany mężczyzna wstaje i próbuje odeprzeć napad. Wtedy jeden z napastników zachodzi go od tyłu i łapie za szyję. Wygląda to jakby chciał poderżnąć mu gardło. Ofierze udaje się uwolnić z uchwytu. Z odsieczą przychodzi - prawdopodobnie ochroniarz lokalu, który rozpyla gaz. Po chwili napastnicy kierują się w stronę wyjścia, a jeden z nich macha przedmiotem przypominającym maczetę, mocno przy tym gestykulując, po czym agresorzy wychodzą.

Zaraz po nocnych porachunkach policja ograniczała się do komunikatu mówiącego o „prowadzeniu postępowania w kierunku art. 159 Kodeksu Karnego, tj. pobicia z użyciem niebezpiecznego narzędzia” . Tydzień później zmieniono klasyfikację czynu. Dzisiaj, po doprowadzeniu sprawy do końca rzecznik wyjaśnia, że sprawę przejęła Prokuratura Rejonowa w Myślenicach i zarządzaniem prokuratora z Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej powierzono ją funkcjonariuszom Centralnego Biura Śledczego Policji.

Po kilku dniach policjanci CBŚP, przy wsparciu małopolskich antyterrorystów, zatrzymali czterech mężczyzn, z których trzech jest podejrzanych o udział w usiłowaniu zabójstwa. - Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że podłożem napadu były dawne nieporozumienia. W wyniku zdarzenia pokrzywdzony doznał poważnych obrażeń ciała, będących skutkiem użycia noża - wyjaśnia Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Według ustaleń śledczych, zatrzymani mężczyźni mogą być związani ze środowiskiem pseudokibiców jednego z krakowskich klubów sportowych. W ramach akcji funkcjonariusze przeszukali kilka lokali w okolicach Krakowa, które zajmowali zatrzymani mężczyźni. Na jednej z posesji odkryli plantację konopi indyjskich, na której znajdowało się blisko 60 krzewów w różnych fazach wzrostu. Zabezpieczono także nóż i maczetę. Obecnie policjanci wraz z prokuratorem ustalają, czy zabezpieczone przedmioty mogły posłużyć do popełnienia tego przestępstwa.

Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Dodatkowo jeden z podejrzanych będzie doprowadzony do prokuratury z aresztu śledczego, w którym obecnie przebywa.

Trzech podejrzanych usłyszało zarzuty dotyczące usiłowania zabójstwa. Dodatkowo dwóm mężczyznom przedstawiono zarzuty produkcji znacznych ilości narkotyków. Na wniosek prokuratora małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej, trzech z zatrzymanych przez CBŚP mężczyzn, decyzją sądu, zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące.

Trwa analiza materiałów dowodowych. Za usiłowanie zabójstwa grozi kara od 8 lat, do nawet dożywotniego pozbawienia wolności.