Ola ma talent!

Ola ma talent!
Wychowawczyni Oli Elżbieta Marcowska bardzo jej kibicuje. Na zdjęciu wspólnie prezentują dyplom za udział w Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej Fot. A. Ostafin

Ma dopiero 13 lat, a już wiele osiągnęła w dziedzinie muzyki. Reprezentowała Archidiecezję Krakowską podczas Ogólnopolskiego Koncertu Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie” w Warszawie, zajęła trzecie miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej w Krakowie i wzięła udział w „Szansie na Sukces”. Poznajcie Olę Parszywkę z Bysiny.

Swoją przygodę z muzyką Ola rozpoczęła w wieku 5 lat od występów w scholii działającej przy kościele w Bysinie. Od czterech lat młoda wokalistka profesjonalnie kształci swój wokal - pod okiem trenerki głosu Edyty Olesik z fundacji Kopalnia Talentów.

- Chcę przekazać słuchaczom radość, którą czerpię z muzyki - mówi Ola, która najlepiej czuje się w repertuarze wykonawców dawnych lat jak Anna Jantar czy Irena Santor. Jej śpiew uświetnia szkolne akademie czy myślenickie wydarzenia np. Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych.

Dwie mentorki

Nastolatka ma na swoim koncie wiele sukcesów w muzycznych konkursach powiatowych, wojewódzkich, krajowych, a nawet międzynarodowych. Do udziału w nich przygotowują ją Edyta Olesik oraz Dorota Bałucka - nauczycielka muzyki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach, do której uczęszcza Ola.

Od trzech lat, z sukcesem uczestniczy w Małopolskim Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski”. Za każdym razem otrzymuje wyróżnienie (w 2018 roku na etapie powiatowym, a w 2017 i 2019 na etapie wojewódzkim). Śpiewała kolejno „Miłość ci wszystko wybaczy” Hanki Ordonówny, „Odkryjemy miłość nieznaną” Alicji Majewskiej i „Niech żyje bal” Maryli Rodowicz.

W listopadzie ubiegłego roku reprezentowała Archidiecezję Krakowską podczas Ogólnopolskiego Koncertu Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie”, który odbył się w Zamku Królewskim w Warszawie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 wykonawców z piętnastu polskich diecezji. Ola wykonała dwa utwory - „Orzeł Biały” z repertuaru Natalii Sikory i „Do tej co nie zginęła”.

Również w listopadzie uczestniczyła w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej w Krakowie, gdzie zajęła trzecie miejsce (zaprezentowała podobnie jak w Zamku Królewskim utwór „Orzeł Biały”) oraz w eliminacjach do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Z województwa małopolskiego do etapu międzynarodowego zakwalifikowały się cztery osoby. Wśród nich znalazła się Ola, która zaśpiewała „Kolędę dla nieobecnych” oraz „Uciekali, uciekali”. Festiwal rozpoczął się wczoraj, 8 stycznia w Będzinie. Potrwa do 12 stycznia.

Dostała szansę

Dużym przeżyciem dla Oli był występ w programie „Szansa na Sukces” w marcu ubiegłego roku. Uczestnicy wykonywali utwory Anny Wyszkoni. - To było niesamowite. W castingach do programu w całej Polsce brało udział około 4 tys. osób. Ja na przesłuchania pojechałam do Katowic, zaśpiewałam piosenkę z dwudziestolecia międzywojennego - „Miłość ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny - wspomina Ola. W programie wylosowała utwór „Zapytaj mnie o to kochanie”. - Cieszyłam się z tego wyboru, chciałam zaśpiewać tę piosenkę - mówi. Mimo, że nie wygrała, to przyznaje, że udział w programie był dla niej zaszczytem i cennym doświadczeniem. Zobaczyła jak wygląda praca na planie telewizyjnym, zintegrowała się z innymi muzykami, miała okazję zobaczyć na żywo znane osoby - Anię Wyszkoni i prowadzącego Artura Orzecha. - Z Anią rozmawiałam po programie, to bardzo pozytywna osoba. Pochwaliła mój występ, powiedziała, że jestem jeszcze młoda i w przyszłości mogę zawojować muzyczny świat. Natomiast Artur Orzech był bardzo miły, dużo rozmawiał ze wszystkimi uczestnikami, pytał skąd pochodzimy, o naszą pasję.

Podczas nagrań w studiu Telewizji Polskiej Oli towarzyszyli rodzice. Dziewczyna podkreśla, że zawsze jej kibicują i w każdej sytuacji może liczyć na ich wsparcie. W rozwijaniu talentu pomagają jej też koledzy i koleżanki ze szkoły oraz nauczyciele. Wychowawczyni Oli Elżbieta Marcowska skierowała ją do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Myślenicach w celu diagnozy pod kątem szczególnych muzycznych uzdolnień. Dzięki temu uczennica będzie mogła ubiegać się o realizację indywidualnego programu nauczania z muzyki.

Za swoje osiągnięcia w ubiegłym roku młoda wokalistka otrzymała nagrodę od myślenickiego starosty w dziedzinie kultury.

Edukacja i pasja

Muzyczne sukcesy nie przeszkadzają Oli w osiąganiu bardzo dobrych wyników w nauce. - Świetnie łączy pasję ze zdobywaniem wiedzy. Jestem z niej bardzo dumna - podkreśla wychowawczyni.

Nastolatka z muzyką wiąże swoją przyszłość. Równocześnie z nauką w szkole średniej chciałaby rozpocząć edukację na wydziale wokalnym w jednej z krakowskich szkół muzycznych. Myśli też o tym, by tworzyć własne utwory. - Ola ma zróżnicowaną skalę głosu, co z pewnością ją wyróżnia. Widać, że pracuje nad swoim wokalem. Ma szansę na zrobienie kariery - podsumowuje Elżbieta Marcowska.

 

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).