Operetka ciągle się podoba

Operetka ciągle się podoba

Tylko dwa głosy i trzy instrumenty, a jednak nazwa „Gala Straussa” nie jest wcale przesadzona wobec tego, co można było usłyszeć w sali widowiskowej MOKiS. Głównymi bohaterami tego muzycznego wydarzenia były dwie niezwykle barwne i wszechstronnie utalentowane osobowości – Naira Ayvazyan i Kamil Roch Karolczuk

Naira i Kamil to w szczególności artyści, których słucha się z przyjemnością, bo potrafią od razu nawiązać kontakt z publicznością, czy to śpiewając arię z „Wesołej wdówki”, którą Naira okrasiła również bardzo interesującą konferansjerką, czy to wykonując neapolitańską arię „Non ti scordar di me” jak zrobił to Kamil.

Ale to czym ujęli słuchaczy to głównie duety choćby z „Księżniczki Czardasza”, czy ten dramatyczny pojedynek wokalny z „Upiora w operze”. Cały występ zresztą balansował na granicy między światem opery, operetki i musicalu bo Naira Ayvazyan świetnie czuje się zarówno w repertuarze z „My Fair Lady” jak i „Zemsty nietoperza”. A już słynna „Aria ze śmiechem” to w jej wykonaniu taki majstersztyk wokalno-teatralny, że uśmieje się na nim rzeczywiście nawet ktoś, kto na co dzień omija sale koncertowe szerokim łukiem.

Kamil Roch Karolczuk z kolei ma niezwykłą łatwość wcielania się w najprzeróżniejsze krańcowo różniące się postaci sceniczne, ale równie przekonująco wypada śpiewając fryzjerski, jak sam powiedział, przebój wszechczasów „Brunetki, blondynki” jak i „Wiedeńską krew”.

Repertuar tego wieczoru jak widać obejmował kompozycje nie tylko Straussa, ale i Emmericha Kalmana, Franza Lehara oraz Paula Abrahama. Stylistyczny rozrzut był jeszcze większy, gdy solowe partie zaczęli wykonywać muzycy z tria fortepianowego, bo mogliśmy usłyszeć również „Łabędzia” Camile Saint Saens’a, „Czardasza” Vittorio Montiego czy też zagrane przez cały zespół „Libertango” Astora Piazzolli.

Instrumentalne przerywniki były potrzebne nie tylko, aby docenić kunszt muzyków ale i po to by zregenerować swoje struny głosowe mogli oboje śpiewacy. Zregenerować i na finał nienachalnie zachęcić słuchaczy do wspólnego śpiewania takich kamieni milowych operetki jak „Usta milczą, dusza śpiewa” czy też „Wielka sława to żart”, na co widzowie zresztą zareagowali tak entuzjastycznie że i sami artyści byli nieco zaskoczeni. Śpiewała cała sala a Kamil Roch Karolczuk skomentował to po koncercie słowami: Dziękujemy Wam za tak wspaniałe przyjęcie, bo wielu ludzi przekonuje nas że operetki już dzisiaj nikt nie chce słuchać. Jak widać Myślenic to nie dotyczy.

 

Naira Ayvazyan: to absolwentka Prywatnej Szkoły Operowej A. Teligi. Urodziła się i wychowywała w Armenii. Już jako dziecko, uczęszczała na zajęcia śpiewu tańca i uczyła się gry na fortepianie. Będąc w Polsce podjęła naukę w PSM ll St. w Gliwicach w klasie śpiewu solowego. Naira Ayvazyan jest uczęstniczką wielu festiwali („Ave Maria”- 2006r, „Gloria”- 2007r, 2008r, „Viva Il Canto” 2009r,) konkursów (im. Fr. Platówny we Wrocławiu 2000r, konkurs operetkowy im. I. Borowickiej w Krakowie 2006r, Konkurs im. A. Didura w Bytomiu w 2008r) oraz kursów wokalnych m.in. u Aleksandra Teligi i Igora Kuszplera. Obecnie koncertuje po całej Polsce, wyśpiewując repertuar operowo- operetkowy. Współpracowała ze znakomitymi dyrygentami, m.in.; Marcin Nałęcz – Niesiołowski, Sławomir Chrzanowski, Lesław Sałacki, Marian Vach, Wojciech Szaliński. Występowała m.in. z Gliwickim Teatrem Muzycznym, Operą i Filharmonią Podlaską, z Filharmonią Zabrzańską. W 2010r. wcieliła się w rolę tytułowej bohaterki śląskiej wersji operetki „Wesoła Wdówka”, a w teatrze Castello zadebiutowała rolą Sylvii Varescu w operetce „Księżniczka Czardasza”.

Kamil Roch Karolczuk: jest śpiewakiem operetkowym młodego pokolenia. Urodził się i mieszka na Śląsku w małej miejscowości Gierałtowice. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 10 lat, pobierając lekcje gry na pianinie w Studium Muzycznym „GAMA” w Gliwicach. W tym samym studium pięć lat później zaczął edukację wokalną po czym kontynuował ją w szkole muzycznej II Stopnia w Gliwicach. Kształcił się również w prestiżowej Szkole Operowej im. Aleksandra Teligii. Był uczestnikiem licznych kursów mistrzowskich w Polsce i Europie. Zdobył wiele nagród na konkursach wokalnych m.in.: we Włoszech, Austrii, Anglii oraz Bułgarii. W jego repertuarze znajdują się również arie i duety w języku śląskim ponieważ Ślązakiem jest nie tylko z urodzenia ale i z zamiłowania. Jest właścicielem Agencji Artystycznej Grupa KSM, która jest obecnie w czołówce agencji o profilu muzyki klasycznej w Polsce. Śpiewa największe arie i duety operowe i operetkowe z największymi gwiazdami tego gatunku.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).