KWW Jarosława Szlachetki

Operowe lato w MOKiS

Operowe lato w MOKiS
Operowe lato w MOKiS

Dla tych, którzy nawet w gorącym urlopowym okresie odczuwają potrzebę obcowania z wielką sztuką, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu przygotował atrakcyjną ofertę na poniedziałkowe wieczory. Retransmisje oper z Metropolitan Opera na ekranie kinowym, to jeszcze do niedawna była rozrywka dostępna jedynie w dużych miastach. Teraz z operowymi klasykami w najlepszym wydaniu będą mogli się zapoznać również mieszkańcy naszego regionu

Cztery tytuły które w sierpniu zostały bądź jeszcze zostaną zaprezentowane to kamienie milowe w historii opery. Spektakle zabawne i poważne, zawsze jednak wykonywane przez gwiazdy światowej wokalistyki i dyrygentury. W tym doborowym towarzystwie zobaczymy również przedstawiciela polskiej opery, bo w „Napoju miłosnym” wystąpi polski baryton Mariusz Kwiecień.

Widzowie MOKiS mogli do tej pory obejrzeć 2 spektakle, a były nimi: „Tosca” Giacomo Pucciniego oraz „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego.

„Tosca” to jedna z najsłynniejszych oper w dziejach muzyki, arcydzieło Pucciniego i jedna z pierwszych w historii oper werystycznych czyli opisujących historie wzięte z rzeczywistości, odchodząca od tematyki fantastycznej dominującej w romantyzmie.

Poruszająca do głębi historia miłości śpiewaczki Toski i malarza Cavaradossiego, w którą wmiesza się okrutna historia i polityka, uosabiane przez złowrogiego Scarpię. „Melodramma w trzech aktach”, podczas których publiczność śledzi losy bohaterów, zaś akcja rozgrywa się kolejno w rzymskim kościele, w którym maluje Cavaradossi, później w pałacu okrutnego barona Scarpii, a następnie na tarasie Zamku Świętego Anioła. Prawda uczuć głównych postaci, niezapomniane arie pełne właściwego Pucciniemu czaru melodii, „teatr w teatrze”, elementy wstrząsającego realizmu składają się na tę operę, zachwycającą kolejne pokolenia widzów od czasu rzymskiej prapremiery w 1900 r.

„Napój miłosny” natomiast to jedna z najbardziej znanych oper komicznych, dzieło które rozsławiło Gaetano Donizettiego, opowiadające o perypetiach miłosnych biednego wieśniaka Nemorina, który stara się o względy pięknej Adiny. Zlekceważony przez wybrankę swojego serca postanawia zdobyć jej serce przy pomocy nabytego u znachora Dulcamara napoju miłosnego. Napój miłosny okazuje się być zwykłym winem, ale historia miłości Nemorina do Adiny kończy się happy endem.

Przed nami jeszcze dwa operowe arcydzieła. Pierwszym z nich będzie „Cosí fan tutte, ossia La scuola degli amanti (Wszystkie tak czynią, czyli Szkoła kochanków)” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Opera komiczna, choć w swojej wymowie dosyć pesymistyczna, bo opowiada historię ponoć autentyczną dwóch oficerów wysławiających piekność, cnotę i wierność swoich narzeczonych. Wierność jak się później okazuje dosyć wątpliwą, gdyż zręczna mistyfikacja i kilka prostych zabiegów teatralnych – kostium, pod którym ukryli się młodzieńcy, gorące zaklęcia miłosne i dramatyczne gesty wystarczyły by skruszyć serca płochych niewiast. Już wkrótce zdolne były zmienić obiekt swych uczuć i gotowe ulec „nowym” admiratorom. Podpisaniu gotowych kontraktów ślubnych zapobiegł niespodziewany „powrót” zbulwersowanych młodzieńców… Pozostała gorzka prawda pocieszającego ich starca, iż „tak czynią wszystkie”…

Spektakl będziemy mogli zobaczyć 22 sierpnia o godz. 19.00 (dyrygent: James Levine, reżyseria: Lesley Koenig, obsada: Susanna Phillips, Matthew Polenzani, Isabel Leonard, Rodion Pogossov, Danielle de Niese, Maurizio Muraro. Przedstawienie transmitowano na cały świat 26.04.2014. Przedstawienie trwa 3 godziny i 21 minut (w tym jedna 10-minutowa przerwa).

Ostatnią sierpniową okazją do operowych uniesień będzie „Cyganeria” Giacomo Pucciniego opowiadająca o życiu paryskiej bohemy z początku XIX wieku. Historia wielowątkowa i podobnie jak w innych dziełach tego kompozytora jest pełna zmysłowości, melodyjnej włoskiej kantyleny. Każda postać, istotne momenty akcji i uczucie mają swój odpowiednik w muzyce. Tu właśnie tkwi niezwykła finezja kompozytora, który potrafi tak wspaniale i zręcznie konstruować motywy muzyczne oraz ich wzajemne powiązania. W tej operze radość i szampański humor miesza się ze smutkiem i przejmującym tragizmem.

Spektakl będzie można zobaczyć 29 sierpnia (dyrygent: Stefano Ranzani, reżyseria: Franco Zeffirelli, w rolach głównych: Kristine Opolais, Vittorio Grigolo, Susanna Phillips, Massimo Cavalletti. Przedstawienie transmitowano na cały świat 05.04.2014. Przedstawienie trwa 2 godziny i 14 minut (w tym jedna 10-minutowa przerwa).

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).