Orlika czas zacząć

7 sierpnia 2008 Wydanie 28/2008
Orlika czas zacząć
Wizualizacja Ministerstwa Sportu...

W połowie sierpnia ruszą prace przy budowie boisk wielofunkcyjnych w ramach programu „Orlik 2012”. Nowoczesne boiska ze sztuczną nawierzchnią powstaną przy szkole na Osiedlu 1000-lecia

Jeżeli pogoda dopisze prace potrwają najprawdopodobniej do końca września

W ramach rządowego Programu „Moje boisko – Orlik 2012” mają powstać kompleksy sportowe w skład, których wejdą dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią – boisko piłkarskie o wymiarach 30 x 62 m (pole gry 26 x 56 m), boisko wielofunkcyjne z poliuretanu o wymiarach 19,1 x 32,1 m oraz budynek sanitarno-szatniowy. Boiska mają być oświetlone.

Wstępny koszt budowy kompleksu Ministerstwo Sportu i Turystyki określiło na około 1,1 mln zł. Na koszt ten złożą się środki z rezerwy celowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (dofinansowanie w wysokości 333 tys. zł), oraz budżet Województwa Małopolskiego (dofinansowanie w wysokości 333 tys. zł). Resztę powinna sfinansować gmina. W praktyce okazało się, że zakładany przez ministerstwo milion złotych nie wystarcza, by zbudować taki kompleks. Gminy nie mogą wprowadzać do projektu żadnych zmian. Na boiska dostają od rządu i od samorządu województwa po jednej trzeciej zakładanej kwoty. Do swojej części muszą dołożyć więcej. Dopiero 11 z 52 samorządów województwa Małopolskiego rozstrzygnęło przetarg.

Średnio za Orlika będą musiały zapłacić ponad 1,5 mln zł. W ubiegłym tygodniu przetarg rozstrzygnęła także Gmina Myślenice, która z powodu Orlika zwołała sesję nadzwyczajną. Wkład własny Gminy na realizację tej inwestycji został zapewniony na poziomie ponad 50 % całej inwestycji.

GSI

fot. Piotr Jagniewski