Akcja

Orszak Trzech Króli przeszedł przez Myślenice

Orszak Trzech Króli przeszedł przez Myślenice
Fot. Ryszard Sobkowicz

„Bóg jest dla wszystkich” – głosił światu tegoroczny Orszak Trzech Króli. W Myślenicach – podobnie jak w 644 miejscowościach w Polsce i 16 za granicą, wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników. Rynek zapełnił się szczelnie mieszkańcami gminy i gośćmi, którzy przyszli oddać pokłon Jezusowi i kolędować u żłóbka

Zanim na Rynek dotarły trzy orszaki – z Górnego Przedmieścia, Zarabia i Osieczan – zabrani wysłuchali koncertu kolęd i pieśni w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Miasta i Gminy Myślenice pod batutą Joanny Knapik. Dobra pogoda sprzyjała oczekiwaniu i wspaniałej atmosferze tego wyjątkowego spotkania. Przypominając o misyjnym charakterze Objawienia Pańskiego wszystkim narodom, przez cały czas trwała zbiórka żywności dla potrzebujących i pieniędzy na cele misyjne, prowadzona przez Caritas. „Bóg jest dla wszystkich ludzi – niezależnie od tego, kim są. Wszystkich zaprasza do zbawienia. Patrząc na mędrców, ludzie patrzą na tych, którzy poszukują Jezusa w drugim człowieku. Spieszymy im pomagać” – mówił ks. proboszcz Stanisław Makowski, zachęcając do angażowania się w pomoc dziełu misyjnemu.

Trzy królewskie orszaki przywędrowały na Rynek z trzech stron miasta: błękitny Balthazar (Tomasz Burkat) z Osieczan, Szmaragdowy Melchior (Zdzisław Uchacz) z Zarabia i Rubinowy Kacper (Jeremiasz Wcisło) z Górnego Przedmieścia. Orszak Kacpra symbolizował Europę, Melchiora – Azję, a Balthazara – Afrykę. Każdy z nich prowadził jego Król oraz duszpasterz z parafii. Z Osieczan wędrował wraz z wiernymi ks. proboszcz Bogusław Seweryn, z Zarabia – ks. proboszcz Józef Orawczak, a z parafii św. Brata Alberta – ks. Marcin Twardosz. Na scenie odegrane zostały jasełka w wykonaniu grupy kolędniczej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach. W roli świętej Rodziny wystąpiła autentyczna ludzka rodzina – Maria i Grzegorz Ziółkowscy ze swoim 8-miesięcznym synem Piotrusiem. Po przybyciu orszaków, królowie złożyli dary – złoto, kadzidło i mirrę – u żłóbka i pokłonili się Dzieciątku Jezus. Pokłon, dary dla Jezuska i życzenia dla mieszkańców powiatu myślenickiego złożyli też starosta Józef Tomal wraz z członkiem Zarządu Powiatu Krzysztofem Halkiem i przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wójtowicz wraz z dyrektorem UMiG Mieczysławem Kęskiem. Po złożeniu darów przez błękitnego Balthazara, jego orszak wypuścił w niebo błękitne baloniki.

Złożenie darów nie zakończyło uroczystości na myślenickim Rynku. Świętowano, kolędując pod przewodnictwem śpiewających delegacji urzędów i instytucji gminy Myślenice. Rozpoczęli je ks. proboszcz Stanisław Makowski, ks. Mirosław Smyrak, Piotr Gablankowski, Zbigniew Morawski i siostry zakonne, od kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Delegacja burmistrza, UMiG i starostwa zaśpiewała kolędę „Cicha noc”, poseł Jarosław Szlachetka i ex senator Stanisław Bisztyga wraz z przedstawicielami różnych partii politycznych śpiewali kolędę „Mędrcy świata, monarchowie”. Również oni składali życzenia mieszkańcom. Następnie służby mundurowe prowadziły śpiew kolędy „Z narodzenia Pana”, a stowarzyszenia z terenu gminy – „Dzisiaj w Betlejem”.

Dla kolędujących gorącą strawę (żurek i herbatę) przygotowała OSP na Górnym Przedmieściu. Całość prowadził Michał Cichoń, który przybliżył też historię Orszaku Trzech Króli – tradycji bożonarodzeniowej sięgającej średniowiecznych misteriów, a odrodzonej w XXI wieku. Przypomniał, że Święto Objawienia Pańskiego było jednym z pierwszych świąt, ustanowionych przez Kościół.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)