OSP w Głogoczowie ma 125 lat

OSP w Głogoczowie ma 125 lat
OSP w Głogoczowie ma 125 lat

Jubileusz połączony był z obchodami 20-lecia orkiestry dętej działającej przy tej jednostce. Podczas uroczystości dokonano dekoracji zasłużonych druhów odznaczeniami strażackimi, na czele z Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza dla długoletniego naczelnika Włodzimierza Bujasa

Uroczystości rozpoczęło sformowanie kolumny i przemarsz do kościoła, gdzie jubileuszową Mszę św. koncelebrowali ks. proboszcz Józef Pochopień i rodak – ks. prof. Jan Szczurek. W homilii ks. proboszcz mówił o bezinteresownej służbie strażaków na rzecz mieszkańców wsi i regionu, zarówno gdy trzeba ratować życie, zdrowie i mienie, jak też w codziennych potrzebach.

Po wspólnej modlitwie uczestnicy jubileuszu przeszli na plac przy szkole, gdzie na maszt wciągnięta została flaga narodowa, odegrano hymn Polski i zaprezentowano musztrę honorową dowodzoną przez naczelnika Jarosława Piątka. Przybyłych gości powitał prezes jednostki Jan Kantor. Na uroczystości w Głogoczowie przybyli: poseł na Sejm RP Jarosław Szlachetka, Małopolski Komendant Wojewódzki PSP Stanisław Nowak, starosta Józef Tomal, zastępca komendanta powiatowego PSP Wojciech Murzyn, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Jan Podmokły, burmistrz Maciej Ostrowski, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wójtowicz, dyrektor UMiG Mieczysław Kęsek, radna i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie Agnieszka Węgrzyn, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP Waldemar Pachoń, ks. prof. Jan Szczurek, ks. proboszcz Józef Pochopień, przewodniczący Rady Sołeckiej Marek Górszczak, prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Głogoczowa Monika Kobus, delegacje zaprzyjaźnionych małopolskich jednostek OSP wraz z pocztami sztandarowymi oraz orkiestry dęte z Dobczyc i Jasienicy. Historię głogoczowskiej jednostki przedstawił prezes Jan Kantor, a orkiestry – jej kierownik Karol Bujas.

Zasłużonym – docenienie

Za wielkie zasługi dla ZOSP RP i rozwoju jednostki w Głogoczowie Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został Włodzimierz Bujas. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez ZOSP RP.

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa uhonorowani zostali druhowie: Stanisław Tylek, Robert Pobożniak, Włodzimierz Pulchny, Karol Bujas i Stanisław Sikora.

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono: Bogusława Holewę, Daniela Kantora, Jarosława Piątka, Łukasza Górszczaka, Zbigniewa Leśniaka, Marcina Sikorę, Pawła Szlachetkę i Piotra Pitalę.

Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Tadeusz Szlachetka, Dawid Wierzba, Marcin Górszczak, Natalia Wierciak, Paulina Hajdus, Barbara Biela, Paweł Ciaputa, Paweł Holewa, Krzysztof Krawczyk, Sebastian Wierzba, Piotr Kaczmarczyk, Robert Zapała.

Ponadto przyznane zostały odznaczenia za wysługę lat. Najdłuższym stażem strażackim mogą się poszczycić: Stanisław Pulchny, który w OSP służy już od 60 lat oraz Ludwik Kurek i Bronisław Pobożniak ze stażem 55 lat. Za 50 lat służby uhonorowani zostali: Włodzimierz Bujas, Jan Lutyński i Jan Liszka, a za wysługę 40 lat: Jan Kantor, Kazimierz Łężniak, Bogdan Malinowski, Mirosław Pulchny, Marek Walos i Czesław Wierzba.

Ponadto Jan Kantor poinformował, że zostały też przyznane odznaczenia za wysługę lat od 5 do 35, które będą wręczone odznaczonym na osobnej uroczystej zbiórce jednostki. Prezes złożył podziękowania byłym kapelmistrzom orkiestry – Zygmuntowi Rozumowi i Jackowi Włodarczykowi oraz obecnemu – Józefowi Manieckiemu.

Goście – jubilatom

W przemówieniach okolicznościowych goście podkreślali zasługi jednostki, gratulowali jej osiągnieć, zaznaczali, jak ważna jest nie tylko ochotnicza służba strażacka w dzisiejszym świecie, ale też postawa bezinteresownego działania na rzecz bliźnich oraz przykład dawany młodym i troska o ich wychowanie. Głos zabierali: komendant małopolski Stanisław Nowak, poseł Jarosław Szlachetka (który podarował jednostce torbę ratowniczą R-1), starosta Józef Tomal, burmistrz Maciej Ostrowski, przewodniczący RM Tomasz Wójtowicz oraz prezes powiatowy OSP Jan Podmokły i miejsko-gminny –Waldemar Pachoń.

Mieszkańcy – Rycerzom św. Floriana

Przy okazji uroczystości wyłożona została księga pamiątkowa jednostki, do której można było się wpisywać oraz składać datki na potrzeby niebawem rozpoczynającej się budowy strażnicy. W uroczystości wzięli licznie udział mieszkańcy Głogoczowa, którzy hojnie zasilili fundusz budowy, za co zarząd jednostki składa im serdeczne podziękowania.

20 lat Orkiestry Dętej OSP Głogoczów

Orkiestra dęta OSP w Głogoczowie założona została 10 września 1995 r. staraniem druhów Jana Kantora, który funkcję kierownika orkiestry pełnił do roku 2015 oraz Czesława Wierzby. Przez pierwsze 10 lat kapelmistrzem był Zygmunt Rozum, od 2005 do 2010 roku funkcję tę pełnił Jacek Włodarczyk. Obecnie kapelmistrzem jest Józef Maniecki, a jej kierownikiem – Karol Bujas.

Orkiestra systematycznie doskonali swoje umiejętności, występuje na festiwalach, bierze udział w uroczystościach kościelnych oraz państwowych w Głogoczowie, gminie, powiecie oraz w koncercie w Wadowicach z okazji urodzin św. Jana Pawła II. Funkcjonowanie orkiestry współfinansują: Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz mieszkańcy Głogoczowa i sponsorzy.

Do najważniejszych swoich osiągnieć orkiestra zalicza sukcesy na małopolskich konkursach orkiestr dętych (kat. II): I miejsce w 1998 r. w Biórkowie Wielkim, II miejsce w 2000 r. w Szczurowej, II miejsce w 2001 r. w Myślenicach, III miejsce w 2002 i 2003 r. w Niepołomicach, II miejsce w 2004 r. w Niepołomicach. W latach 2005-2009 zespól był wyróżniany na powiatowych przeglądach orkiestr dętych w Myślenicach, a w r. 2010 – zdobył III miejsce i uzyskał wyróżnienie za najlepiej wykonany marsz.

W 2010 r. orkiestra nagrała płytę z okazji jubileuszu swojego 15-lecia. Kolejne lata przynosiły jej czołowe miejsca na powiatowych przeglądach, w tym II miejsce w r. 2015.

Historia OSP w Głogoczowie

23 października 1890 r. odbyło się zebranie założycielskie Towarzystwa Straży Ogniowej w Głogoczowie, liczącej wówczas 29 członków. Pierwszym prezesem jednostki został Stefan Konopka, a pierwszym naczelnikiem – Jan Sikora. W 1908 r. Towarzystwo zostało wyposażone w ręczną sikawkę podarowaną przez Stefana Konopkę. Rok później ze składek członkowskich zakupiono wóz do przewozu sikawki. Członkowie zbierali składki, urządzali majówki, jasełka, amatorskie przedstawienia i z uzyskanych w ten sposób funduszy gromadzili sprzęt i umundurowanie – najpierw białe mundury, później sukienne. Zakupiono wówczas hełmy, które jednostka posiada do dzisiaj.

 

Jednostka przechodziła przez różne okresy, naznaczone historią burzliwego XX wieku. Najdłuższą przerwę w swojej działalności odnotowała pod koniec I wojny światowej - od 1917 r. do marca 1919 r. W wolnej już Polsce dokonano wyboru nowych władz, czyniąc ponownie prezesem Stanisława Konopkę, wiceprezesem Józefa Sikorę, a naczelnikiem Mikołaja Motykę. Organizacja liczyła wówczas 22 członków. Borykano się ze znacznymi problemami finansowymi i koniecznością remontu oraz uzupełnieniami przestarzałego sprzętu. W 1929 r. jednostka dysponowała 1 pompą ręczną kołową, 3 odcinkami węża, 1 odcinkiem węża ssawnego, 2 trąbkami, 1 sikawką i wozem. Sprzęt ten był przechowywany w szopie Franciszka Syrka.

 

Kolejnym prezesem był Stanisław Gorączko – ówczesny kierownik szkoły w Głogoczowie, naczelnikiem – Walenty Pulchny, zastępcą naczelnika – Józef Dymek, gospodarzem – Stanisław Wnęk a sekretarzem – Dominik Łężniak. Organizacja liczyła 20 członków, zebrania odbywały się w domu Franciszka Syrka, a alarmy ogłaszano za pomocą trąbki sygnałowej. Umundurowanie stanowiły: czarne spodnie, brązowe bluzy ze stojącymi kołnierzami i hełmy.

Doniosłym sukcesem druhów z Głogoczowa było wybudowanie przy pomocy społeczności wiejskiej Domu Ludowego wraz remizą, który po kilkakrotnych przebudowach służy wsi do dziś. Pierwsze zamiary budowy podjęto w roku 1924, dokonując na jednym z walnych zebrań wyboru Komitetu Budowy Domu Strażaka. Samą budowę rozpoczęto w 1926 r. a zakończono w 1934 r.

 

W roku 1934 nastąpiły zmiany w zarządzie - naczelnikiem wybrano Stanisława Szlachetkę, a jego zastępcą - Stefana Kozieła.

 

Podczas II wojny światowej działalność OSP nie została zawieszona - okupant niemiecki, doceniając znaczenie ochrony przeciwpożarowej, zostawił pewną swobodę działań organizacjom strażackim. Jeszcze podczas trwania wojny, zakupiono pierwszą motopompę „Syrena M - 400” sfinansowaną przez Franciszka Syrka.

 

W roku 1948, dzięki ofiarności społeczności Głogoczowa oraz pomocy OSP z Myślenic, Polanki i Świątnik Górnych, zakupiono ręczną sikawkę motorową oraz sztandar strażacki. Ówczesny zarząd tworzyli: prezes - Franciszek Pawłowski; naczelnik - Ludwik Syrek, zastępca nacz. - Stefan Kozieł; skarbnik - Franciszek Pulchny; sekretarz - Ludwik Wierzba.

 

W kolejnych latach stopniowo dokupowano sprzęt, a w roku 1954 jednostka otrzymała z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej pierwszy samochód gaśniczy marki Horh. Samochód ten w roku następnym zamieniono na zakupionego z własnych środków (za kwotę 8000 zł) Forda. W roku 1957 za własne pieniądze zakupiono drugi samochód gaśniczy – Dodge. W tym okresie prezesem był Michał Balara.

 

W 1959 r. na terenie Głogoczowa miało miejsce kilka groźnych pożarów, które przyniosły znaczne straty materialne i ujawniły niedostatki sprzętu ratowniczego. Dlatego w kolejnych latach pozyskiwano węże, motopompę „Polonia M 800”, a w 1965 r. wybudowano wieżę do suszenia węży. W 1960 roku jednostka zdobyła drugie miejsce na Wojewódzkich Zawodach w Oświęcimiu

 

Druhowie zdobyłi sobie duże zaufanie społeczności lokalnej i wysokie uznanie władz związkowych. W tym czasie powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której opiekunem został Bronisław Pobożniak.

 

24 maja 1964 roku jednostka otrzymała sztandar strażacki, a stary samochód marki Ford wymieniony został na beczkowóz Star 20 wraz z kompletnym wyposażeniem i zbiornikiem mieszczącym ponad 1500 litrów wody, który w kolejnym roku wymieniono na „Star 20 GM” i rozbudowano garaże. Rok 1967 przyniósł kolejną zmianę na stanowisku prezesa OSP - Stanisław Wierzba przekazał na wiele lat prezesurę Janowi Lutyńskiemu.

W tym okresie zakres działalności straży ochotniczej zaczął się już rozszerzać na działania ratownicze nie tylko przy pożarach i powodziach. Druhowie z Głogoczowa uczestniczyli np. w zabezpieczaniu trasy przejazdu kolarzy w ramach Wyścigu Pokoju i wizyt papieskich, współpracowali ze szkołą, brali czynny udział w wychowaniu młodzieży w drużynach młodzieżowych, które uzyskiwały bardzo dobre wyniki na zawodach strażackich, a zarazem stały się zapleczem kadrowym OSP.

 

18 lipca 1997 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego i stała się jednym z głównych filarów zabezpieczenia zakopianki.

 

W roku 2000 wysłużoną „Doczkę” zastąpił Mercedes z nadbudową do ratownictwa drogowego, a Stara zastąpił ciężki Magirus. Uroczyste przekazanie obu samochodów miało miejsce podczas obchodów 110-lecia straży, które odbyły się 1 lipca 2001 roku. W 2009 r. mercedes został zastąpiony przez nowy pojazd - Renault Master.

 

Druhowie biorą udział w licznych szkoleniach i ćwiczeniach, a także mają na swoim koncie liczne wygrane w gminnych i powiatowych zawodach strażackich.

 

Obecnie prezesem jednostki jest Jan Kantor, a jej naczelnikiem – Jarosław Piątek.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)