Ośrodek Interwencji Kryzysowej w nowej siedzibie

28 lutego 2008 Wydanie 8/2008
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w nowej siedzibie
Pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w nowej siedzibie

Otwarto nową siedzibę Ośrodka Interwencji Kryzysowej działającego przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach. Mieści się ona w budynku dawnego internatu przy ulicy Jagiellońskiej  (naprzeciwko poczty),  należącym do powiatu

Nowa siedziba, choć nieduża, przyciąga swoimi estetycznymi i przyjaznymi  pomieszczeniami,  które zostały zaadaptowane ze środków pochodzących z dotacji przekazanej przez wojewodę małopolskiego w wysokości 20 tys. zł oraz ze środków starostwa przy ogromnym zaangażowaniu ze strony pracowników ośrodka. Sale zostały przekazane przez powiat na zasadzie użyczenia. Ośrodek pokrywa jedynie koszty mediów.

Do dyspozycji OIK oddano salę, pokój oraz łazienkę. Niezależnie od tego w budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Kazimierza Wielkiego pozostała część administracyjna ośrodka, zaś w przekazanych mu teraz salach przy ul. Jagiellońskiej odbywać się będą zajęcia terapeutyczne.

Poświęcenia nowych pokoi dokonali księża z parafii NNMP w Myślenicach: ks. prałat Karol Jarosz oraz ks. Leszek Harasz. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali starosta myślenicki Stanisław Chorobik oraz poseł na Sejm RP Marek Łatas. Na zaproszenie koordynatora Sylwii Michalec-Jękot na otwarcie przybyli także: przewodniczący Rady Powiatu Józef Tomal oraz przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Marta Gajek, przedstawiciele policji, kuratorzy sądowi, z którymi ośródek współpracuje. Podczas uroczystego otwarcia, kierujący Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Piotr Gofroń podkreślił zrozumienie i życzliwość wielu instytucji, dzięki którym ośrodek mógł pozyskać nową siedzibę, aby móc prowadzić terapię indywidualną i grupową w lepszych warunkach lokalowych.

- Inwestycja w interwencję kryzysową oraz stwarzanie przestrzeni do nowoczesnego wsparcia udzielanego wszystkim  mieszkańcom naszego powiatu jest bardzo ważna. Każdy z nas w życiu doświadcza kryzysu. Istotnym jest, aby te trudne sytuacje mogły stać się szansą rozwoju człowieka. Mając na uwadze wysoki poziom usług, OIK współpracuje także z uczelniami krakowskimi np. z Uniwersytetem Jagiellońskim - powiedziała koordynator OIK Sylwia Michalec-Jękot.

Na rozbudowę ośrodka potrzebne są dalsze środki. Aby je pozyskać do wojewody złożony został wniosek o przyznanie 65 tys. zł dotacji. Z tą pomocą miałby zostać także uruchomiony telefon zaufania. Pracownicy i wolontariusze OIK chcieliby za jego pośrednictwem udzielać pierwszej, wstępnej pomocy osobom zmagającym się z kryzysami. Poza tym nadal prowadzone są działania mające na celu rozbudowę OIK o kolejne pomieszczenia w nowym budynku przy Jagiellońskiej, który znajduje się nieopodal instytucji, z którymi ośrodek współpracuje: Komendy Powiatowej Policji, Sądu Rejonowego oraz szpitala.

Kolejnym powodem do zadowolenia zarówno dla jego pracowników, jak i obecnych oraz przyszłych klientów jest to, że zwiększona została liczba etatów przewidzianych dla tej instytucji. Do obsługi biurowej zatrudniona została stażystka, zaś do prac interwencyjnych pedagog interwent kryzysowy. Obecnie OIK dysponuje czteroma etatami. Poza osobami zatrudnionymi udziela się w nim jeszcze sześcioro wolontariuszy. Pożądani są kolejni wolontariusze, dlatego pracownicy OIK apelują do osób, szczególnie tych z wykształceniem pedagogicznym i psychologicznym, aby zgłaszały się do ośrodka (tel. 12 274 43 35).

OIK poza pomocą udzielaną przez interwenta kryzysowego oferuje także możliwość skorzystania z terapii indywidualnej, konsultacji psychologicznych, pedagogicznych, psychiatrycznych, prawnych, socjalnych oraz z rozmowy z duszpasterzem. OIK czynny jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 – 19. Bliższych informacji należy szukać, dzwoniąc pod nr. tel. (12) 274 43 35, 372 12 00, 274 43 35 lub 502 365 520.

HKM