Ostre kolarskie zmagania w Sułkowicach

Ostre kolarskie zmagania w Sułkowicach

II edycja Ogólnopolskiego Wyścigu MTB 2017 Małopolskiej Ligi Kolarskiej o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego odbyła się 26 sierpnia nad zalewem w Sułkowicach oraz na górze Dalin

Po pierwszej edycji w Pcimiu przyszedł czas na debiutujące w tym sezonie Sułkowice. Trasa była dla zawodników wielką niewiadomą, jednak organizator wywiązał się z zadania bardzo dobrze. Przygotował trasę bardzo techniczną z szybkim zjazdem. W trakcie tych zawodów na nudę i monotonnie zawodnicy nie mogli narzekać . Pierwsza ścianka wyciskała łzy u niejednego startującego, błotnym i kamienistym wąwozem a następnie szybki i kręty zjazd głębokimi lejami czyniły tą trasę niezwykle wymagającą. Kto myślał, że odpocznie na płaskim odcinku mógł się przeliczyć - to właśnie tu niejeden zawodnik przegrał swój wyścig lub stracił szansę na podium. Na takich trasach nie ma przypadków, trzeba być zarówno dobrym wspinaczem, jak i dobrze radzić sobie na płaskim. Frekwencja pomimo niedaleko rozgrywanych Górskich Szosowych Mistrzostw Polski (Wysowa Zdrój) z pewnością miło zaskoczyła, ponad 170 zawodników robi wrażenie.

Do Sułkowic zjechało wiele rowerowych klubów sportowych, m.in. ze Skomielnej Białej, z Golkowic, Nowego Sącza, Zawoi, Kęt, Zatora, Podwilka, Myślenic, Kielc, Krakowa, Opoczna, Rybnika, Spytkowic, Bielska-Białej, Piekar Śląskich, Miłosławia, Tenczynka, czy z Jedlicza. Gminę Sułkowice reprezentował UKS Plon Krzywaczka oraz kilku śmiałków - mieszkańców niezrzeszonych w żadnym klubie, a kochających rower i zmagania na trasie.

Już podczas pierwszej edycji organizator pokazał, że przygotowuje dla kolarzy prawdziwe górskie, wymagające trasy. Tak samo było i podczas sobotniego ścigania. Trasa naprawdę była trudna - strome podjazdy, ostre, niebezpieczne zjazdy, koleiny w drodze z wystającymi kamieniami i gałęziami - jak to w lesie.

Sędzią głównym zawodów był Stanisław Piątek. Puchary, dyplomy i nagrody w każdej kategorii zostały wręczone zwycięskim zawodnikom w amfiteatrze na zalewie przez posła Jarosława Szlachetkę, burmistrza gminy Sułkowice Piotra Pułkę, wiceprezesa MARR Stanisława Bisztygę oraz dyrektora Małopolskiej Ligi Kolarskiej Jarosława Pulchnego.

- To wielki zaszczyt i promocja dla Gminy Sułkowice, że mogła gościć tak zacne grono kolarzy górskich niemalże z całej Polski. Mamy nadzieję, że organizator na tym nie poprzestanie i że za rok znowu postanowi poprowadzić trasę na naszym terenie - mówił burmistrz Pułka.

- Bardzo się cieszymy, że udało nam się zorganizować w bardzo pięknych i malowniczych Sułkowicach jeden z etapów Małopolskiej Ligi Kolarskiej MTB. Pragnę podziękować burmistrzowi Piotrowi Pułce za udostępnienie pięknego terenu wokół sułkowickiego zalewu, druhom z OSP z Gminy Sułkowice za zabezpieczenie imprezy jak również prywatnym właścicielom terenów leśnych po których przebiegała trasa. Jest mi niezmiernie miło bo docierają do mnie informacje od uczestników zawodów, że liga im się bardzo podoba, co nas cieszy i obiecuję że nie spoczniemy na laurach - mówił Jarosław Pulchny.

Zwycięzcami drugiej edycji ligi w zawodach w Sułkowicach zostali: kat. żak - Brajan Świder (Luboń Skomielna Biała) i Julia Jeż (Team Jedlicze), kat. młodzik - Dawid Lenart (Sokół Kęty) i Agnieszka Tylka (Luboń), kat. junior młodszy - Piotr Śliwiński (Superior Zator) i Sabina Wierzycka (Luboń), kat. junior - Stanisław Nowak (Superior Zator) i Klaudia Bajołek (Scott Eurocycles), kat. elita - Michał Topór (Superior Zator) i Adriana Stępniewska (Skan Bike Team Opoczno), kat. master I - Adrian Rzeszutko (niezrzeszony), kat. master II - Sławomir Bednarczyk (Sokół Kęty), kat. master III - Zbigniew Zwoliński (TS Wilga), kat. master IV - Waldemar Banasińki (Browar Fortuna), kat. 8-10 lat - Wiktor Jeż i Weronika Fałat (oboje Jedlicze Team), kat. do 7 lat - Kajetan Pułczyński (niezrzeszony) i Inga Ostafin (Luboń). Klasyfikację drużynową bezapelacyjnie zwyciężyli reprezentanci Head Team Luboń Skomielna Biała.

Przed nami ostatnia edycja i finał całej ligi, który odbędzie się 23 września w Myślenicach na plaży trawiastej na Zarabiu.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)