Oto Matka Twoja….

Oto Matka Twoja….
Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona; w rolę Jezusa wcielił się Mateusz Mirochna

Słowa Chrystusa „Oto Matka Twoja” były motywem Drogi Krzyżowej, która w piątek 5 kwietnia przeszła ulicami naszego miasta.

Misterium ponadczasowe, wstrząsające

Misterium* Męki Chrystusa rozpoczęła Msza św., po zakończeniu której młodzież oazowa parafii z osiedla i rynku inscenizowała kluczowe etapy ostatniej drogi Pana Jezusa. Ekspresja młodych aktorów była bardzo sugestywna i silnie oddziaływała na wiernych uczestniczących w misterium. Po skazaniu Pana Jezusa na dziedzińcu Piłata (przy kościele św. Brata Alberta), Droga Krzyżowa powiodła wszystkich uczestników ulicami Myślenic z osiedla w kierunku rynku. Kolejne stacje Męki Pańskiej rozważane były w skupieniu i zadumie. Czytania oparte na wydarzeniach w Jerozolimie sprzed 2000 lat, okazały się bardzo aktualne także w czasach współczesnych. Ich ponadczasowość polega na tym, że mówią o człowieku, o wzajemnych relacjach i w sposób bardzo głęboki dotykają także problemów świata nam współczesnego i naszych relacji międzyludzkich. Każda stacja była indywidualnym przeżyciem dla uczestników, dotykała jego własnych problemów. Rozważając Mękę Pańską, poprzez kolejne stacje na ulicach Myślenic, uczestnicy misterium dotarli do Sanktuarium. Tutaj rozegrały się końcowe sceny Drogi Krzyżowej, stanowiące dla wszystkich największe wyzwanie. Scena ukrzyżowania wywarła niesamowite wrażenie – niezwykle realistyczna, przypominająca filmowe sceny ze słynnej „Pasji”. Cisza, zamyślenie, refleksja zapanowały na placu przed kościołem.

Droga Chrystusa na krzyż, choć powtarza się co roku, za każdym razem dla każdego z nas jest zupełnie inna. I chociaż wszyscy doskonale znaliśmy jej etapy i jej finał, to przecież ten wieczór był dla nas i szczególny i niesamowity.

Oto Matka Nasza – Myślenicka Pani

Motywem przewodnim tegorocznej Dogi Krzyżowej ulicami miasta były słowa „Oto Matka Twoja”. Słowa te, wypowiedziane na Krzyżu przez Pana Jezusa, stały się początkiem oddania ludzkości w opiekę Maryi. Akt zawierzenia przez wieki był otuchą, wsparciem i drogą w trudnych momentach życia. W tym roku nabierają one dla myśleniczan szczególnego znaczenia, jest to bowiem rok jubileuszowy - 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej, naszej Matki, Opiekunki i Orędowniczki. Liczny udział wiernych w misterium potwierdza, że jest to nasza Matka i że my staramy się podążać jej śladami, zarówno w Drodze Krzyżowej, jak i w życiu codziennym.

Na koniec uroczystości błogosławieństwa wszystkim uczestnikom udzielił proboszcz myślenickiego Sanktuarium ksiądz Zdzisław Balon.

Wszyscy szliśmy razem

Nad pasyjnymi uroczystościami patronat objął burmistrz Jarosław Szlachetka.

Nie mogłyby się one odbyć, gdyby nie wspaniała gra aktorska i zaangażowanie młodzieży z Oazy z Parafii św. Brata Alberta oraz Oazy z Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nie odbyłyby się bez pomocy myślenickiej policji i straży miejskiej, której funkcjonariusze czuwali nad bezpieczną drogą. Maltańska Służba Medyczna była gotowa do pomocy, za co również należą się serdeczne podziękowania. Na koniec podziękowania zostały skierowane do tych, którzy są zawsze i nigdy nie odmówią pomocy - do druhów Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wszyscy razem szliśmy w Drodze Krzyżowej.

* Misterium to widowisko teatralne powstałe na gruncie dramatu liturgicznego w Europie w XII wieku. Inscenizacją misteriów zajmowały się przede wszystkim miejskie organizacje cechowe, a także specjalne bractwa, jak na przykład, słynne Bractwo Męki Pańskiej, działające od 1380 r. w Paryżu. Najbardziej znane misteria Męki Pańskiej odbywają się w Sewilli. Od kilku lat w Myślenicach przedstawienie pasyjne organizują Parafia św. Brata Alberta na osiedlu oraz Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.