Akcja

Otwarcie oddziału zakaźnego

Otwarcie oddziału zakaźnego
Fot. Anna Ostafin

Kompleksową modernizację przeszedł oddział zakaźny w myślenickim szpitalu. Już w najbliższy piątek o godzinie 14.00 odbędzie się jego uroczyste otwarcie. – To bardzo ważna inwestycja. Oddział zakaźny stanowi zabezpieczenie na wypadek zagrożenia epidemiologicznego – podkreśla Adam Styczeń, dyrektor szpitala.

Prace modernizacyjne na oddziale zakaźnym rozpoczęły się w maju ubiegłego roku, a zakończyły w grudniu. Remont ten jest kontynuacją dostosowania obiektów jednostki do obecnych wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia. Każda sala wyposażona została w węzeł sanitarny, radioodbiornik i odbiornik telewizyjny – by umilić pacjentom czas spędzony w szpitalu – a także w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną m.in. łóżka szpitalne wraz z szafkami przyłóżkowymi, kardiomonitory do monitorowania funkcji życiowych, elektrokardiograf, ssaki ambulatoryjne, pompy strzykawkowe do podawania leków, defibrylator, wózki inwalidzkie i do przewozu pacjentów, lokalizator naczyniowy, pulsoksymetry, ciśnieniomierze oraz płuczki – dezynfektory. Wymieniono instalacje wodno–kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, elektryczne, teletechniczne i gazów medycznych. Poza tym, na oddziale zamontowano system bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Łączna kwota przebudowy i modernizacji oddziału zakaźnego wyniosła ponad 3 mln 400 tys. zł, z czego blisko 2 mln 350 tys. zł to dofinansowanie z budżetu państwa, ponad 900 tys. zł to środki powiatu myślenickiego, a 158 tys. zł pochodzi z budżetu szpitala. Jak informuje dyrektor, rocznie na oddziale zakaźnym hospitalizowanych jest blisko 700 pacjentów.

Komfort dla wszystkich

- Cieszę się, że udało się wyremontować tę część szpitala. Odnowione wnętrze jest bardzo ładne i funkcjonalne. Z pewnością teraz lepiej będzie się w nim pracowało personelowi, a pacjentom przyjemniej będzie tu przebywać - mówi Maria Bień–Piegza, ordynator oddziału zakaźnego. Nie bez znaczenia jest również odnowienie terenu wokół budynku. – Powstały ozdobione zielenią alejki, dzięki którym nasi pacjenci oraz podopieczni pobliskiego Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego w okresie letnim będą mogli miło spędzać czas na świeżym powietrzu.

Przypomnijmy, że modernizacje w myślenickim szpitalu w ramach dostosowania obiektów do wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia prowadzone są od 2004 roku. Od tamtego czasu wyremontowano już bloki operacyjny i porodowy, oddziały ortopedii, położnictwa i ginekologii, neonatologii, neurologii, pulmonologii, dziecięcy, chirurgii ogólnej oraz lądowisko dla śmigłowców sanitarnych. Obecnie w szpitalu trwają remonty części centralnej sterylizacji oraz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Poza tym, rozpoczęto modernizację pracowni diagnostyki obrazowej. Bieżące inwestycje mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).