Otwarcie Parku Edukacyjnego ze ścieżką sensoryczną na Zarabiu

Miasto 2 czerwca 2020 Wydanie 20/2020
Otwarcie Parku Edukacyjnego ze ścieżką sensoryczną na Zarabiu

W poniedziałek 1 czerwca obok kładki wiszącej na Zarabiu odbyło się otwarcie Parku Edukacyjnego ze ścieżką sensoryczną.

W uroczystości wziął udział burmistrz Jarosław Szlachetka, zastępca burmistrza Mateusz Suder oraz nadleśniczy Tomasz Bartko i leśniczy Wiktor Siłuszyk. W tym szczególnym dniu w parku nie mogło też zabraknąć dzieci, które jako pierwsze przetestowały ścieżkę, interaktywne tablice edukacyjne i zasiały łąkę kwiatową przy hotelu dla owadów.

Z okazji Dnia Dziecka wszystkie pociechy otrzymały drobne upominki i słodycze od przedstawicieli samorządu oraz nadleśnictwa. Sam pomysł stworzenia takiej przestrzeni został zaczerpnięty z miasta partnerskiego naszej gminy – węgierskiego Csopaku, z inicjatywy wiceburmistrza i wykonany między innymi przy zaangażowaniu leśniczego Wiktora Siłuszyka, który równocześnie pełni obowiązki edukatora leśnego.

- Otwieramy dzisiaj wspólnie z Lasami Państwowymi Park Edukacyjny ze ścieżką sensoryczną. To pomysł na prezent od Gminy Myślenice dla Was – na tegoroczny Dzień Dziecka. W parku znajdziecie prawie 100 metrową ścieżkę sensoryczną w kształcie litery M – jak Myślenice, wykonaną wyłącznie z materiałów pochodzenia naturalnego, interaktywne tablice edukacyjne o tematyce przyrodniczej oraz hotel dla owadów. Park będzie podlegał dalszej rozbudowie o kolejne elementy edukacyjne już z Waszym udziałem, podczas różnych warsztatów organizowanych przez placówki oświatowe i kulturalne z terenu naszej gminy, gdzie będziecie tworzyć jego dalsze elementy. Dziękuję Panu Nadleśniczemu Tomaszowi Bartko za włączenie się w ten sympatyczny projekt. Jest to kolejny przykład pokazujący, że Gmina Myślenice potrafi współpracować i współpracuje z innymi instytucjami – powiedział burmistrz Jarosław Szlachetka.

Ścieżka sensoryczno-edukacyjna to doskonała pomoc dydaktyczna. Ma za zadanie przypomnieć człowiekowi o jego zmysłach, dzięki którym odczuwa przyrodę poprzez bezpośredni z nią kontakt. Pozwala dostrzec piękno i docenić istotę czystego środowiska. Materiały użyte do naszej ścieżki sensorycznej zapewniają zróżnicowane wrażenia dotykowe. Poprzez zastosowanie materiałów o różnej strukturze dzieci mogą naprzemiennie odczuwać dotyk twardych, miękkich, zimnych czy chropowatych struktur. Służy to szerszemu rozwojowi dziecka, które uczy się przez zabawę, działanie i obserwację. Pomaga dzieciom zbierać nowe doświadczenia, rozwija wyobraźnię i dostarcza szczególnych wrażeń wzrokowych i dotykowych. Umieszczone przy ścieżce tablice i słupki edukacyjne pozwalają poszerzyć wiedzę w zakresie biologii, zoologii i ochrony środowiska naturalnego. Hotel dla owadów oraz okalający go fragment łąki kwietnej pozwala zbliżyć się do tajemniczego świata owadów.

- Bardzo się cieszę, że jako nadleśnictwo zostaliśmy zaproszeni do tego projektu, gdzie młodzi ludzie w sposób sensoryczny będą mogli poznawać te różne materiały, które zostały tutaj zgromadzone. (…) Liczymy, że dzięki tej ścieżce dzieci zainteresują się w większym stopniu lasem i odwiedzą razem z rodzicami naszą ścieżkę edukacyjną pt. „Zostań pomocnikiem leśnika”. Chcielibyśmy, aby projekty gminy oraz nadleśnictwa się zazębiały poprzez szersze otwieranie lasu dla mieszkańców i turystów. Bardzo serdecznie zapraszamy! – dodał nadleśniczy Tomasz Bartko.

Ten edukacyjny i ekologiczny projekt jest zarazem przykładem na rewitalizację miejsc zaniedbanych, które do tej pory były zapomniane przez lokalną społeczność. Oddajemy kolejną przestrzeń, gdzie również rodzice i dziadkowie będą mogli odpocząć, kiedy ich podopieczni będą się uczyć poprzez zabawę – powiedział wiceburmistrz Mateusz Suder.