Festiwal lata

Pamiętaj o odblaskach po zmroku! To obowiązek

Pamiętaj o odblaskach po zmroku! To obowiązek

Prawo o ruchu drogowym wprowadza obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych - niezależnie od wieku - poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym

Odblaski muszą nosić także piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Za brak odblasku może grozić mandat karny w wysokości do 500 zł. Strażnicy podkreślają, że noszenie odblasków zwiększa przede wszystkim widoczność i poprawia bezpieczeństwo, zwłaszcza na drodze.

Nowe przepisy mają na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. Jesienią i zimą właśnie oni bardzo często stają się ofiarami wypadków. Jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego, jest w stanie szybciej zareagować. Jadąc z prędkością 80 km/h widzi pieszego ubranego na ciemno z odległości 30-40 metrów. Już jeden element odblaskowy powoduje, że pieszy widoczny jest z odległości 120-160 metrów. Te dodatkowe metry decydują często o życiu, gdyż pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Gdzie najlepiej nosić?

Elementy odblaskowe najlepiej spełniają swoją rolę, gdy są umieszczone najbliżej ziemi (w okolicy kolan, np. nad kostką), im niżej się znajdują tym szybciej padną na nie promienie świateł reflektorów i kierowca szybciej dostrzeże pieszego na drodze. Można je również nosić na ubraniu, najlepszym miejscem wówczas będzie owiniecie opaski na przedramieniu.

Strażnicy miejscy radzą umieszczać je w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

- Ważne, żeby elementy odblaskowe stały się integralnym elementem naszego ubioru, szczególnie u dzieci. Warto od małego uczyć je zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i przede wszystkim samemu dawać im dobry przykład, nosząc elementy odblaskowe, nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok - mówi komendant straży miejskiej w Myślenicach Tomasz Burkat.