Pamiętajcie o przeglądach kominów!

Pamiętajcie o przeglądach kominów!

Przynajmniej raz w roku powinniśmy przeprowadzić przegląd instalacji gazowej i kominowej - przypominają strażacy z PSP Myślenice

W ostatnich tygodniach strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odnotowali 7 interwencji związanych z podejrzeniem obecności tlenku węgla oraz 15 pożarów sadzy w przewodach kominowych i materiałów palnych zgromadzonych w kotłowniach.

- Nie można pozostawiać bez nadzoru czynnych kuchenek, term, pieców kąpielowych itp. Przynajmniej raz w roku powinniśmy przeprowadzić przegląd instalacji gazowej i kominowej - usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych oraz rozmieścić czujniki tlenku węgla w sypialnej części domu - mówi Marian Rokosz, rzecznik prasowy PSP Myślenice.

Tlenek węgla popularnie zwany czadem jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swoim składzie posiadają węgiel. Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle”. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy.