Park społeczny w Łękach

Park społeczny w Łękach

Łęki wzbogaciły się o nowy teren rekreacyjny - Park Społeczny z bulodromem, który powstał staraniem stowarzyszenia „My, Łęczanie” na 24-arowej działce gminnej. Działanie obiektu zainaugurowano w niedzielę 1 października

Na otwarcie zorganizowany został w Parku Piknik. Piękna jesienna pogoda, która akurat w tę niedzielę dopisała, dodatkowo zachęciła mieszkańców do licznego udziału. Organizatorzy – stowarzyszenie My, Łęczanie – zapewniło moc atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Najmłodsi szaleli na dmuchańcach i skakańcach, brali udział w animacjach, delektowali się watą cukrową, popcornem i wszelkimi łakociami. Całymi rodzinami ciągnięto losy na loterii fantowej, zażywano przejażdżek dorożką i obserwowano pokaz działania partalotni. Rozgrywano mecze petanaki, speed-balla, badmintona i siatkówki. Dla uczestników pikniku uruchomiono grill i słodką kawiarenkę.

Park Społeczny z bulodromem

Park powstał w ramach projektu stowarzyszenia „My Łęczanie” i był współfinansowany z konkursu grantowego w programie Działaj Lokalnie X Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz programu gminnego Inicjatywa Lokalna. Powstanie parku wymagało przede wszystkim ukształtowania terenu. Gminna działka (wydzierżawiona stowarzyszeniu na 7 lat) wymagała wykarczowania dzikich siewek i drzew, zniwelowania terenu, na którym składowana była ziemia z regulacji potoku Trzemeśnianka i likwidacji osuwiska.

Tę ogromną pracę ukończono w 2016 r. Wszelkie prace ziemne wykonali mieszkańcy Łęk w ramach wolontariatu. W bieżącym roku zasiano trawę, na obrzeżach posadzono tuje i rośliny ozdobne, zamontowano część urządzeń mobilnych przewidzianych w wyposażeniu. Stowarzyszenie planuje dalsze systematyczne wzbogacanie parku w nowe urządzenia i atrakcje. Docelowo na tym miejscu ma być usytuowany także mini plac zabaw w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Myślenice – projekt zgłoszony przez stowarzyszenie. Atrakcją miejsca ma być bulodrom do gry w petanque.

My Łęczanie

Stowarzyszenie „My Łęczanie” zostało utworzone 20 lutego 2014 roku i zarejestrowane 29 kwietnia 2014 roku. Obecnie liczy 26 członków, współpracuje z Radą Sołecką i sołtysem Dorotą Wieczorek oraz społecznością wsi. Jego prezesem jest radny miejski Stanisław Topa, a wiceprezesem – Anna Kasprzycka. Swoje działanie stowarzyszenie opiera na pracy społecznej członków i wolontariuszy. W swoim gronie ma 6 nauczycieli, których kwalifikacje i uprawnienia oraz doświadczenie umożliwiają rozwijanie wielu działań na rzecz dzieci i młodzieży, w tym organizację wypoczynku w okresie wakacji i ferii czy powołanie dziecięcego Teatru Dużych i Małych. Jak mówi Anna Kasprzycka: - „Działalność na rzecz dzieci i młodzieży jest dla nas bardzo ważna, bo we wsi Łęki, liczącej ok. 1000 mieszkańców, nie ma żadnej instytucji - szkoły, klubu, jednostki OSP - która organizuje czas wolny dzieciom i młodzieży. Do szkoły w Trzemeśni mamy 2,5 km, do Myślenic - 8 km. Te odległości utrudniają dostęp do organizowanych tam zajęć. Do tej pory w naszej wsi nie było też ani placu zabaw, ani boiska”. Stowarzyszenie dzierżawi od Gminy Myślenice świetlicę w Łękach, gdzie organizuje okazjonalne imprezy, zajęcia kulturalne i sportowe. Z rozmów z mieszkańcami i obserwacji życia wsi wyniknął pomysł na zorganizowanie Parku Społecznego, by uzupełnić coraz bardziej dotkliwy brak przestrzeni wspólnej dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

Stowarzyszenie My Łęczanie brało udział w konkursach na granty organizowanych przez gminę, w programie Działaj Lokalnie 2015 i Fio Małopolska, w konkursie „Opowiedz 2015” oraz w Kalejdoskopie Partnerstw i LGD. W grudniu 2016 r. przeprowadziło akcję charytatywną i zbiórkę dla Amelki i Natalki. Jest laureatem Nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury w 2016 r. 

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)