Partnerska wizyta przyjaciół z Rumunii

Region 28 listopada 2017 Wydanie 42/2017
Partnerska wizyta przyjaciół z Rumunii

Marszałek rumuńskiego Okręgu Bistrita-Nasaud Emil Radu Moldovan objął honorowym patronatem XIII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych i w związku z tym wraz z delegacją odwiedził Powiat Myślenicki

- Partnerstwo z powiatem traktujemy bardzo poważnie. Zależy nam nie tylko na współpracy kulturalnej, ale również na wspólnych kontaktach handlowych, wymianie doświadczeń zarządzania publicznego. Nasz przyjazd na przegląd, jest świetną okazją do rozszerzania współpracy w innych dziedzinach - mówił Emil Radu Moldovan w czasie spotkania w Starostwie Powiatowym.

Starosta Józef Tomal, witając delegację również podkreślał przede wszystkim ogromny potencjał współpracy pomiędzy naszym powiatem a okręgiem Bistrita-Nasaud: - Cieszę się, że ponownie u nas gościcie i jednocześnie dziękuję za przyjęcie w Bystrzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice. Wiem, że interesuje was również funkcjonowanie myślenickiego biznesu, lokalnego rynku pracy i usług publicznych. Jestem przekonany, że wspólnie będziemy mogli działać na rzecz rozwoju obu społeczności lokalnych.

W spotkaniu uczestniczył także wiceprzewodniczący Rady Powiatu Myślenickiego Mieczysław Kęsek, wicestarosta myślenicki Tomasz Suś oraz członkowie Zarządu Powiatu: Bolesław Pajka, Krzysztof Halek, Krzysztof Heród, a także burmistrz Maciej Ostrowski.

W czasie wizyty, Rumuni odwiedzili lokalnych przedsiębiorców, wizytowali Ekospalarnię śmieci w Krakowie, która obecnie jest najnowocześniejszym takim obiektem w naszej części Europy.

W związku z przyjazdem delegacji w Muzeum Niepodległości w Myślenicach otwarto wystawę „Polskie Złoto w Narodowym Banku Rumunii”, którą przygotowało między innymi Towarzystwo Polsko-Rumuńskie z Krakowa. Wystawa opowiada o losach polskiego depozytu ukrytego przed Niemcami w Rumunii w czasie II wojny światowej.

WSPiFE