Pasjonaci są wśród nas

Pasjonaci są wśród nas

Model do sklejania F-16, „Skrzydlate Polski” z lat 70., herby Pogoni Lwów i Zimowych Igrzysk w Garmisch Partenkirchen, album z gwiazdami NBA, srebrne naczynia i zdobione lichtarze, podkładki pod kufle z piwem z wszystkich stron świata – to wszystko można było zobaczyć i nabyć na VII Regionalnej Giełdzie Kolekcjonerów jaka odbyła się w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach

Ceny tych kolekcjonerskich rarytasów wahały się od kilku do kilkuset złotych, a w skrajnych przypadkach przekraczały nawet tysiąc złotych. Centralnym punktem giełdy była natomiast wystawa modeli okrętów, która była emanacją drugiej odbywającej się równocześnie imprezy czyli Święta Flotylli Pińskiej. Okręty flotylli odwzorowywane na podstawie planów technicznych zostały wykonane najrozmaitszymi technikami i z najprzeróżniejszych materiałów, nawet z zapałek i puszek po piwie.

Odwiedzający wystawę mogli również zobaczyć imponujących rozmiarów replikę U-Boota, która nie tylko wygląda, ale i pływa jak oryginał. Organizatorem tego kolekcjonersko modelarskiego misz-maszu był prezes Stowarzyszenia Konstruktorzy Marzeń Jacek Bassara – człowiek, który zaszczepia w młodych ludziach pasję historyczną i modelarską, czemu służy chociażby bardzo już znana makieta kolejowa, która posłużyła do wykładów o historii wojny na naszych terenach.

W niedzielnym wydarzeniu wzięli udział następujący kolekcjonerzy: Antoni Gawor (odznaki, pocztówki, biżuteria, książki, breloczki) Stanisława Majda-Gulgowska (zegary, lichtarze, dzwonki, naczynia), Andrzej Romański (odznaki, herby, karty, zapalniczki, breloczki, ordery), Jerzy Trojanowski (książki, czasopisma, naszywki), Adam Gawlik (imponujący zbiór modeli samolotów na których latali polscy piloci od początku polskiego lotnictwa do dziś), Oliwer Mrozowski (wychowanek Jacka Bassary, kolekcjoner modeli czołgów, samolotów i okrętów), Rafał i Joanna Górnisiewiczowie (modele miniaturowych samochodów) i Jan Koczwara (autor kolekcji zatytułowanej „Od piwa głowa jest siwa”).

Wszyscy wymienieni chętnie opowiadali o swoich zbiorach, a wiedza historyczna pochodzącego z Bytomia Odrzańskiego Adama Gawlika zaimponowałaby Bogusławowi Wołoszańskiemu. Żeby docenić wartość takich spotkań trzeba samemu po trosze być pasjonatem. Kolorytu dodawali całemu wydarzeniu specjalni goście Stowarzyszenia z Iharem Melniakau na czele, umundurowani na tę okazję bądź to w stroje marynarzy Flotylli Pińskiej bądź też Wojsk Ochrony Pogranicza.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).