Patriota to Polak, który uczy swoje dzieci miłości do ojczyzny

Patriota to Polak, który uczy swoje dzieci miłości do ojczyzny

Patriota to Polak i to dobry Polak, taki który uczy swoje dzieci miłości do ojczyzny

- Edward Węgrzyn, myśleniczanin, były listonosz.

- W rozmowie telefonicznej wspomniał mi Pan, że dokładnie pamięta dzień wybuchu II wojny światowej i że chciał Pan o tym opowiedzieć…

W dniu 1 września 1939 roku spałem na strychu na sianie i usłyszałem, że w kuchni toczą się jakieś rozmowy. Rozpoznałem głos taty, który odszedł do wojska dzień wcześniej. Jak się okazało, kiedy dotarł do Krakowa nie było już śladu po biurze wojskowym i wrócił do domu. Odwiedził go kuzyn i głośno rozmawiali.

Chwilę później usłyszeliśmy dźwięk nadlatującego samolotu. Wybiegliśmy na pole i patrzyliśmy w niebo. Było po szóstej rano i było zachmurzone. Słyszeliśmy strzały z dział, a jak się później miało okazać to strzelali artylerzyści, którzy byli ustawieni w Sieprawiu. Kiedy samolot doleciał nad Kraków i zrzucił bomby, huk było słychać aż w Myślenicach.

- Kim według Pana jest patriota?

To Polak i to dobry Polak, taki który uczy swoje dzieci miłości do Ojczyzny. Jestem patriotą, oddałbym życie za Polskę, wierzę w to jak w Jezusa.

„Sto rozmów na STULECIE odzyskania przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI” 

to tytuł projektu, który realizujemy wspólnie z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz portalem kmy.pl. Do 11 listopada zarejestrowanych zostanie 100 wywiadów z mieszkańcami Myślenic i okolic, którzy Dorocie Ruśkowskiej opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z niepodległością.

Zapis rozmów ma być próbą dokumentacji i zrozumienia różnych wartości i emocji towarzyszących polskiej wolności. W nagraniu może wziąć udział każdy. Wiek, pochodzenie, czy wykształcenie nie mają znaczenia. Liczy się refleksja i chęć porozmawiania przed kamerami o własnym doświadczaniu wolnej Polski. Zgłaszać się można bezpośrednio do Doroty Ruśkowskiej prowadzącej rozmowy dzwoniąc pod numer 669-151-545.

Co tydzień na naszych łamach pojawiać się będą fragmenty wywiadów, natomiast w internetowym wydaniu Gazety Myślenickiej publikowane będą w obszernej wersji oraz w wersji wideo.