Patryk Jaki o UE i polityce

Patryk Jaki o UE i polityce
Patryk Jaki w Domu Katolickim w Myślenicach Fot. Fot. R. Sobkowicz

O działaniach rządu w kontekście sytuacji we władzach Unii Europejskiej, a także o lojalności w polityce rozmawiał z mieszkańcami Myślenic wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który gościł w Domu Katolickim im. ks. Jana Bylicy 28 marca.

O działaniach rządu w kontekście sytuacji we władzach Unii Europejskiej, a także o lojalności w polityce rozmawiał z mieszkańcami Myślenic wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który gościł w Domu Katolickim im. ks. Jana Bylicy 28 marca.

Wraz z nim do Myślenic przybył poseł Edward Siarka, a na spotkaniu obecni byli m.in. burmistrz Jarosław Szlachetka, wiceburmistrz Mateusz Suder, wicestarosta Andrzej Pułka, radni miejscy i powiatowi. Sylwetkę wiceministra przedstawił Stanisław Szczepan Cichoń.

Gość mówił o sytuacji w UE, która daleko już odbiegła od idei ojców założycieli. Wg Roberta Schumana Unia miała być oparta na wartościach chrześcijańskich i kraje miały wspierać się ekonomicznie oraz w obronie praw człowieka, przy jednoczesnym zachowaniu autonomii poszczególnych państw członkowskich. Unia Europejska drastycznie się zmieniła od czasu, gdy wstępowaliśmy do niej w 2004 roku – mówił Patryk Jaki. Wymienił m.in. narzucanie krajom prawa, ingerencję w politykę wewnętrzną i nadmiernie rozbudowaną biurokrację (50 tys. urzędników, 25 tys. lobbystów), przy jednoczesnym – często zbyt błahym lub wręcz kuriozalnym wymiarze spraw, jak ustalanie standardu banana, uznanie ślimaka za rybę (na czym zależało Francji), czy marchewki za owoc. Opowiedział o takich targach wymiennych, jak poparcie przez Francję „Acta 2” w zamian za „Nord Stream 2”. Zadecydowanie jednak najpoważniejszym obecnie problemem UE z naszej perspektywy jest niszczenie wartości chrześcijańskich i w konsekwencji rodziny poprzez liberalną politykę i relatywizację praktycznie wszystkich zasad i wartości pod fałszywym sztandarem tolerancji. Przypomniał, że właśnie od walki z Kościołem i wartościami chrześcijańskimi w życiu społecznym zaczynały wszystkie ideologie totalitarne XX wieku. Z jednaj strony minimalizuje się znaczenie chrześcijaństwa w krajach o korzeniach chrześcijańskich, z drugiej – zezwala na to, by prawem był szariat i by w XXI wieku nagle wracały problemy konfliktów religijnych.

Patryk Jaki mówił też o sytuacji Polski w UE i stawianych nam zarzutach, które określił jako bardzo niesprawiedliwie. Podał przykład wymiaru sprawiedliwości, w którym nikt nie buntuje się, że np. w Niemczech sędziów wybierają politycy, w Czechach – rząd. Tymczasem wymiar sprawiedliwości w Polsce musi być reformowany. Przytoczył przestępstwa VAT-owskie. Odkąd Sąd Najwyższy uznał, że są to przestępstwa skarbowe, a nie kryminalne, zaczęło się kalkulować oszukiwanie na podatku VAT. W efekcie do budżetu państwa nie trafiały gigantyczne pieniądze. Obecnie można z tego tytułu dostać wyrok nawet 25 lat więzienia. I nagle okazało się, że w budżecie znalazły się pieniędzy na reformy np. wspierające rodzinę.

Obecni na spotkaniu zadawali gościowi pytania, m.in. o konsekwencje prawne prac prowadzonych przez Komisję Weryfikacyjną odnośnie nieruchomości w Warszawie, o utajnione akta Urzędu Bezpieczeństwa, audyt po przejęciu władzy przez PiS, o strajk w szkołach i lojalność koalicyjną w samorządach.

Na zakończenie spotkania wiceminister podkreślał, jak ważne w wymiarze cywilizacyjnym są zbliżające się wybory do Europarlamentu i prosił o przemyślany udział w tym głosowaniu jak największej liczby osób.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)