Piąte podsumowanie mgFoto

Piąte podsumowanie mgFoto
Fot. Rafał Podmokły

Tegoroczna V już przeglądowa wystawa zatytułowana „#ffffff #000000” została zdominowana przez czerń i biel i jest to świadomy wybór jej autorów, którzy chcą w ten sposób nawiązać do historii fotografii oraz zawęzić pole koloru aby skupić uwagę widza. Wystawa jest sumą doświadczeń autorów i konfrontacją różnych punktów widzenia artystów mgFoto

Jest tradycją Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto że na przełomie stycznia i lutego Stowarzyszenie organizuje wernisaż będący podsumowaniem twórczości ostatnich 12 miesięcy. Rok 2017 był dla Grupy niezwykle pracowitym i obfitującym w wiele wydarzeń. Odbyło się kilkanaście spotkań warsztatowych na których mgFoto wprowadziło swoich słuchaczy w tajniki fotografii.

Grupa ma na swoim koncie trzy plenery fotograficzne, w tym w Reggio di Kalabria we Włoszech, gdzie w Akademii Sztuk Pięknych zaprezentowano fotografie myślenickich artystów. MgFoto uczestniczyło również w Nocy Muzeum i Festiwalu Foto Fringe. Ponadto w galerii w Bibliotece Publicznej w Myślenicach odbyło się 11 wernisaży fotografów z Polski i z zagranicy, a także kilkanaście wystaw indywidualnych oraz zbiorowych poza Myślenicami.

Dwanaście konkursów fotograficznych to efekt tylko ubiegłorocznej działalności mgFoto, co jest rezultatem imponującym, bo do tej pory odbyło się 20 edycji, a ich efekty mogliśmy zobaczyć na wystawie laureatów w styczniu 2018 roku. Fotografie zostały przekazane na licytacje WOŚP, a oprócz tego mgFoto brało również udział w akcjach charytatywnych dla oddziału dziecięcego szpitala w Bełchatowie oraz pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego szpitala w Myślenicach.

Miasto ma prawo być dumne z mgFoto, bo mało jest tak prężnie działających grup fotograficznych na terenie naszego kraju

Zbyszek Podsiadło

Ubiegły rok zaznaczył się również indywidualnymi sukcesami – Lilianna Wolnik zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii, Marek Kosiba zwyciężył w konkursie mgFoto IV edycji o tematyce „Profesja” za fotografię pt. „Tragarze”, Stanisław Jawor został członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF, a Aneta Mudyna członkiem rzeczywistym Fotoklubu RP.

W ostatnim czasie członkowie Stowarzyszenia decyzją Kapituły Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej zostali odznaczeni medalami „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” - są to: Stanisław Jawor, Pawek Paweł Boćko i Marek Gubała. Na przekrojowej wystawie jaką możemy oglądać w foyer Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu swoje prace prezentują: Paweł Boćko, Anna Faber, Grażyna Gubała, Marek Gubała, Rafał Hechsman, Stanisław Jawor, Witek Koleszko, Mariusz Kowalik, Dariusz Pietrzyk, Joanna Rachtan, Paweł Stożek, Mariusz Węgrzyn, Robert Wilkołek, Lilianna Wolnik i Grzegorz Żądło.

Po raz pierwszy w historii mgFoto kuratorem wystawy została kobieta - Natalia Nowacka. - Miasto ma prawo być dumne z mgFoto, bo mało jest tak prężnie działających grup fotograficznych na terenie naszego kraju - o wystawie powiedział Zbyszek Podsiadło, gość specjalny wernisażu, kurator ubiegłorocznej wystawy i prezes Związku Pasjonatów Artystów Fotografików oddziału górskiego .

 

Rozwój to jedno z naszych założeń

Jak ostatnie lata pokazują, grupa mocno się rozwija i prze uparcie do przodu. To jedno z naszych założeń. Pomysłów mamy sporo i chcielibyśmy je realizować. Będzie się działo

- mówi Grażyna Gubała, prezes mgFoto

Co oznacza dla Pani bycie prezesem mgFoto i z jakimi obowiązkami się to wiąże?

Zaufanie jakim obdarzyli mnie członkowie mgFoto wybierając na szefa jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i zaszczytem. To mocna grupa nie tylko pasjonatów fotografii, ale również ludzi, którzy się wspierają i szanują. Oczywiście, to wielkie wyzwanie, by tak pokierować sprawami stowarzyszenia, aby nie nadwyrężyć naszej przyjaźni, bo tę wartość cenimy sobie ponad wszystko. Obowiązki prezesa wynikają ze statutu stowarzyszenia, ale to również reprezentowanie i troszczenie się o wizerunek grupy na forum publicznym.

Jak mgFoto będzie się zmieniać i rozwijać w ciągu najbliższych miesięcy czy też lat?

Jak ostatnie lata pokazują, grupa mocno się rozwija i prze uparcie do przodu. To jedno z naszych założeń. Pomysłów mamy sporo i chcielibyśmy je realizować, ale to wiąże się z ilością czasu na którego brak mocno narzekamy. Wiele działań wymaga nakładu środków finansowych i nie ukrywam, że bardzo liczymy na dalsze wsparcie i współpracę z władzami samorządu oraz jednostkami kultury gminy Myślenice.

Czy dzisiejsze mgFoto to grupa otwarta na nowych członków?

Obecnie zakończyliśmy ustalanie regulaminu przyjmowania nowych członków. Szukamy nie tylko pasjonatów fotografii, co jest oczywiste, ale osób kreatywnych, które będą chciały brać czynny udział w życiu mgFoto.

Jakie są najbliższe plany wernisażowe mgFoto?

W najbliższych miesiącach zapraszam miłośników sztuki fotografii na wernisaże do naszej Galerii w Bibliotece Publicznej w Myślenicach. Najbliższy wernisaż odbędzie się 16 marca, a swoje fotografie zaprezentuje Krzysztof Ciszewski z Bełchatowa, w kwietniu Anna Więcek -Zabłotna z Lublina, w maju Małgorzata Kozakowska z Częstochowy, w czerwcu Joanna Sawicka i Ewa Bijak z Białegostoku. W kolejnych miesiącach zobaczymy fotografie gości z Ukrainy i Słowacji, to Anastazija Zavalo, Jirko Salzman. Można powiedzieć, że będzie się działo.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).