Pieniądze na walkę z koronawirusem

Pieniądze na walkę
z koronawirusem

1 mln 740 tys. zł. - to środki z budżetu państwa dla myślenickiego szpitala z przeznaczeniem na walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. W sumie do małopolskich szpitali, posiadających oddziały zakaźne trafi blisko 7,5 mln z rezerwy celowej budżetu państwa.

Środki te zostaną wykorzystane do działań związanych z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa. Dofinansowanie otrzymało 10 szpitali. Zostanie ono przeznaczone na zakup m.in. środków do intensywnej terapii (ponad 4 mln zł), środków do ochrony osobistej (1,3 mln zł) czy dezynfekcji (ok. 1,5 mln zł).

W Myślenicach rządowe środki zostaną przeznaczone na zakup masek, kombinezonów, fartuchów ochronnych, specjalnych myjek, płynów do dezynfekcji, łóżek i termometrów bezdotykowych. Ponad to szpital zakupi sprzęt: siedem respiratorów, które są niezbędne w przypadku pacjentów wymagających wspomagania oddechowego oraz cyfrowy aparat RTG na oddział zakaźny.

- Jest to znacząca kwota ponad 1,7 mln złotych zadysponowana przez rząd Rzeczypospolitej na zabezpieczenie mieszkańców ziemi myślenickiej przed wirusem i na ewentualne działania zwalczające skutki zakażenia. Dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za dobre decyzje oraz władzom państwowym za troskę o naszych mieszkańców – skomentował poseł Władysław Kurowski.

Myślenicki szpital jest jednym z dziesięciu w Małopolsce, które zostały wyznaczone do przyjmowania pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronowirusem. Do tej chwili (poniedziałek 16 marca) spośród hospitalizowanych pacjentów nie stwierdzono ani jednej osoby zakażonej koronawirusem. Oddział zakaźny SP ZOZ w Myślenicach pełni strategiczną rolę w pełnieniu świadczeń szpitalnych w zakresie chorób zakaźnych dla mieszkańców powiatów myślenickiego, limanowskiego, nowatorskiego, tatrzańskiego oraz bocheńskiego. W 2018 r. myślenicki oddział zakaźny przeszedł generalny remont, który sfinansowany został m.in. dzięki dotacji z rezerwy budżetowej, która wyniosła 2,38 mln zł. O dotację tę zabiegał ówczesny poseł ziemi myślenickiej – Jarosław Szlachetka. Jak wówczas komentował: - Dzięki remontowi, który wsparł premier Morawiecki pacjenci będą leczeni w nowoczesnym oddziale, który będzie spełniać wszelkie wymogi. To z kolei pozwoli lepiej funkcjonować personelowi medycznemu.

Z perspektywy czasu i aktualnych wydarzeń widzimy, jak istotna była to inwestycja.

Marta Duszyk