Pierwsza taka inwestycja w Polsce

21 lipca 2011 Wydanie 28/2011
Pierwsza taka inwestycja w Polsce
Pierwsza taka inwestycja w Polsce

W ubiegłym tygodniu otwarto centrum handlowo-komunikacyjne przy ul. Słonecznej. W miejscu starego dworca PKS powstała galeria handlowa Dekada Myślenice i dworzec autobusowy. To pierwsza w Polsce inwestycja łącząca funkcję komunikacyjną z funkcją handlową

Nowy dworzec autobusowy i Galeria Dekada stanęły na połowie działki, gdzie trzy lata temu znajdował się dworzec PKS Myślenice. W części komunikacyjnej na powierzchni 200 m.kw.  znalazło się sześć zadaszonych i trzy otwarte stanowiska dla autobusów i busów oraz poczekalnia wraz z kasą biletową. Dotychczasowe tabliczki z rozkładem jazdy zostały zastąpione monitorami, na których wyświetlają się najbliższe kursy, godziny odjazdów oraz przewoźnicy obsługujący daną linię. To w przyszłości pomoże pasażerowi podjąć decyzję z jaką firmą chce dojechać na miejsce. - W związku z tym, że czasy się zmieniają, Polska się zmienia, pojawiają się nowe trendy i takim trendem jest pomysł połączenia funkcji komunikacyjnej z handlową. Takie pomysły dojrzewają w bólach, zazwyczaj trudności występują w momencie uchwalenia planu miejscowego, następnie na etapie przekonania lokalnych władz co do symboliki i funkcji danego miejsca. Udało nam się jednak przekonać burmistrza i starostę, że to co chcemy zrobić ma sens dla mieszkańców regionu i gminy. To pierwszy taki obiekt w Polsce łączący funkcję komunikacji zbiorowej w postaci autobusów i busów oraz części komercyjnej w jednym miejscu. Z założenia obiekt ten oczekuje na klienta, który będzie wsiadał do autobusów i busów oraz  przesiadał się do kolejnego środka transportu. Podkreślam, że nie jest to konkurencja dla innych sklepów. To według nas uzupełnienie oferty o sklepy których do tej pory w Myślenicach brakowało - podczas konferencji prasowej przed otwarciem obiektu mówił Marek Koźmiński.

Dekada to centrum handlowe typu convenience, które od typowego centrum handlowego różni się m.in. tym, że do każdego sklepu istnieje osobne wejście z ulicy. W budynku docelowo znajdzie się 16 lokali łącznie na 3400 m.kw., a jej głównymi najemcami są: supermarket Tesco, drogeria Rossmann, Empik, sklep obuwniczy CCC, sklep z odzieżą i artykułami codziennego użytku Pepco, sklep z obuwiem Laura Messi, salon Play oraz Apteka Zdrowie. Obszar oddziaływania galerii obejmuje 252 tys. osób, które mogą dotrzeć do niej w ciągu 30 minut.

- Pierwszym naszym projektem była galeria w Iławie oddana w 2009 roku posiadająca 40 lokali. Obecnie realizujemy kilka podobnych inwestycji, m.in. w Sieradzu, Żyrardowie i w Skierniewicach. W najbliższych trzech latach chcemy oddać około 10 takich obiektów w małych miejscowościach. To centra handlowe typu convenience, gdzie nie trzeba trzymać się kurczowo za portfel jak w dużych galeriach handlowych. Dodatkowym atutem jest połączenie z dworcem autobusowym, co zwiększa atrakcyjność galerii. Uważam, że im więcej dobrej powierzchni handlowej w mieście, tym większy wybór i lepsza oferta dla klienta. Mamy nadzieję, że to miejsce stanie się prawdziwym, tętniącym życiem centrum miasta - podczas konferencji mówił Aleksander Walczak, prezes zarządu Grupy Foren - inwestor galerii Dekada Myślenice.

Dekada Myślenice zapewni ponad 120 miejsc pracy. Przed budynkiem wybudowano parking na 70 samochodów.

p.jag

Powiedzieli podczas otwarcia:

Marek Koźmiński: - To pierwszy tego typu obiekt łączący funkcję kołową z funkcją handlową. Mam nadzieję, że przypadnie państwu do gustu, ponieważ pod jednym dachem można przesiąść się z jednego środka transportu na drugi jak również zrobić pewną część zakupów.

Maciej Ostrowski, burmistrz Myślenic: - W moim krótkim życiu po raz drugi obserwuję budowę dworca. Trzydzieści pięć lat temu był wybudowany, następnie zburzony i ponad rok temu wbijaliśmy łopatę pod jego budowę. Dzisiaj jesteśmy świadkami otwarcia, gdzie po raz pierwszy w Polsce połączono funkcję dworca z handlową. Cieszę się, że dzisiaj w Myślenicach możemy otworzyć pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Życzę, aby funkcjonował długo, aby służył mieszkańcom i gościom którzy do nas przyjeżdżają. A, że w Myślenicach ciągle ludzi przybywa, to myślę że ten dworzec będzie służył godnie i dobrze obsługiwał mieszkańców. Życzę, aby dworzec służył nie tylko właścicielom i przynosił im dochody, ale wszystkim mieszkańcom miasta, gminy i powiatu myślenickiego.

Michał Kik, prezes PKS Myślenice: - Od 2008 roku, kiedy podjęliśmy decyzję o specjalnym zagospodarowaniu tego terenu upłynęło kilka lat. Udało nam się znaleźć odpowiedniego inwestora oraz porozumieć się w zakresie połączenia funkcji komunikacyjnej z handlową. Po drodze musieliśmy przekonać władze miasta, radnych, aby miejscowy plan zagospodarowania dopuścił funkcję komercyjną do komunikacyjnej. Dzisiaj jesteśmy dumni, z tego że jesteśmy pierwszym przewoźnikiem w Polsce jako PKS Myślenice, który może pochwalić się najnowocześniejszym dworcem łączącym wraz ze swoją funkcją komunikacyjną funkcję handlową. Dworzec jest przede wszystkim dla mieszkańców gminy i powiatu. To inwestycja, która będzie stała kilkadziesiąt lat, podniesie standard podróżowania i wpłynie na bezpieczeństwo ludzi dojeżdżających do pracy i dzieci dojeżdżających do szkół. Udało nam się i jesteśmy z tego dumni.

Aleksander Walczak, prezes zarządu Grupy Foren inwestor galerii Dekada Myślenice: - Galeria Dekada jest wyjątkowym obiektem i dobrym przykładem dla innych miast, stąd przewiduję, że do Myślenic będą przyjeżdżały wycieczki innych burmistrzów i prezydentów miast, po to aby przyjrzeć się jak to wygląda. Zakładam, że te wycieczki będzie woził PKS Myślenice. Abyśmy dzisiaj mogli świętować tą chwilę, bardzo wiele osób bardzo ciężko musiało pracować. Chciałem podziękować głównym twórcom tego obiektu. Projektantem galerii i dworca jest firma Archada z Warszawy, bardzo ważną funkcję pełniła firma BOIG z Warszawy, odpowiedzialna za komercjalizację obiektu, negocjacje z najemcami i zajmowała się koordynacją budowy. Generalnym wykonawcą była firma IDS-BUD. Chciałem podziękować jeszcze Deutsche Bank, który postanowił współfinansować obiekt.

Stanisław Bisztyga, senator: - Bardzo się cieszę, że coś co do niedawna wydawało się niemożliwe stało się możliwe. Rzeczpospolita Myślenicka rządzi się swoimi prawami. Jeśli mamy jakiś problem do rozwiązania, to nie patrzymy na sympatie i przynależności, tylko staramy się go razem rozwiązać. Jeszcze jak mamy księdza proboszcza, który z sercem nasze przedsięwzięcia błogosławi, burmistrza, który prze do przodu i starostę, który w tym mu pomaga, to efekt jest widoczny. Bardzo się cieszę panie Marku, że jesteśmy tutaj razem i że to wydarzenie ma miejsce.

Józef Tomal, starosta powiatu myślenickiego: - Na pewno cieszę się, że ten obiekt powstał, dlatego że nie tylko ja, ale i wielu mieszkańców Myślenic jeszcze rok, dwa lata temu patrzyło na ten teren, na którym kiedyś był PKS i mówiło o księżycowym krajobrazie. Myślenice na pewno nie zasługują na to, żeby były tutaj miejsca opuszczone lub zaniedbane. Patrzę też z punktu widzenia starosty powiatu i widzę pewne problemy komunikacyjne, które mam nadzieję przy pomocy pana Marka Koźmińskiego i burmistrza Macieja Ostrowskiego uda się jakoś rozwiązać. Dzisiaj oba chodniki przy ul. Słonecznej są zajęte przez klientów. Mam nadzieję, że te sprawy zostaną rozwiązane, zwłaszcza że wszystkie ulice okalające budynek dworca, to ulice powiatowe i z tym musimy dać sobie radę. Życzę mieszkańcom i klientom, żeby byli zadowoleni i aby komunikacja która będzie się odbywała przez dworzec myślenicki dobrze im służyła.