Pierwszy start - pierwsze złoto

Pierwszy start - pierwsze złoto
Moment dekoracji: Mikołaj w towarzystwie Dagmary

Udanie rozpoczął sezonu Mikołaj Włodarczyk od złota w 4dogs1 na zawodach Pucharu Świata WSA w Vallelunga we Włoszech

 Południowy Tyrol przywitał zespół Mikołaja siarczystym mrozem. Zawody psich zaprzęgów odbywają się na wysokości około 2000 m n.p.m., na około szczyty lśnią w promieniach słońca, lecz w grudniu słońce nie dociera do wielu miejsc położonych w dolinie.

To był pierwszy start na śniegu w tym sezonie. Dotychczas psy trenowały w warunkach bezśnieżnych tzw. dryland. Toteż widać było ich radość, kiedy zobaczyły śnieg. Nie mogły doczekać się startów. Mikołaj startował w dwóch kategoriach 8 i 4 husky (8dogs1 i 4dogs1).

W zawodach po raz pierwszy biegła młoda suczka (w kat. 8 husky), dla której start był nowością: pierwszy raz na zawodach, pierwszy raz na śniegu z sankami, pierwszy raz tak dużo psów i ludzi na około. Jednak instynkt typowy dla husky pomógł jej w przezwyciężeniu stresu. Spisała się wyśmienicie.

Mikołaj wraz z ósemką swoich psów zajął po dwóch dniach zawodów 4 miejsce (pierwsze zdobył niemiecki zawodnik Jurgen Stolz, drugie Philip Bott także z Niemiec, trzecie Fabrizio Filoni z Włoch).

W kategorii czterech husky, Mikołaj był nie do pokonania, przez dwa kolejne dni zajmując pierwszą pozycję, w rezultacie zdobywając złoty medal. Na drugim miejscu na podium stanęła reprezentantka Niemiec - Dagmar Wójcik, a na trzecim Daniele Morettini z Włoch.