Pies jaki jest każdy widzi i rysuje

Pies jaki jest każdy widzi i rysuje
Redaktor Maciej Hołuj i dyrektor MOKiS Piotr Szewczyk prezentują wystawę psich portretów Fot. R. Podmokły

Od 2007 roku najrozmaitsi przedstawiciele życia publicznego z naszego regionu – i nie tylko – rysowali na łamach „Sedna” psa, a wśród autorów byli ludzie kultury, sportu, polityki czy dziennikarstwa. Genialny niemiecki malarz Albrecht Durer na początku XVI wieku narysował nosorożca jedynie na podstawie słownego opisu i jak się wiele lat później okazało, wyobraźnia artysty stworzyła wizerunek bardzo bliski rzeczywistości.

Wystawa w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu pokazuje, że może się stać również coś zgoła odwrotnego, bo psa niby każdy widział, ale jego obrazów można stworzyć chyba nieskończenie wiele. 82 rysunki to 82 spojrzenia na naszych pupili. Czasem piesek jest narysowany minimalistycznymi środkami, innym razem widać, że autor dopieścił w nim każdy szczegół psiej anatomii. Zawsze jednak są to portrety rysowane z sympatią dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Warto było zobaczyć wystawę choćby z dwóch powodów – po pierwsze natychmiast poprawia humor oglądającemu, po drugie znacznie poszerza wiedzę na temat nieznanych do tej pory gatunków i ras, bo wiele spośród zaprezentowanych piesków prawdopodobnie nie jest jeszcze zarejestrowanych, ani nawet znanych w światowym związku kynologicznym. Wszystkie psie portery są podpisane nazwiskami autorów, dzięki czemu można również docenić zdolności artystyczne i wyobraźnię rysujących.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).