Pijany groził ratownikowi, który ratował życie kobiecie

Region 22 stycznia 2019 Wydanie 03/2019
Pijany groził ratownikowi, który ratował życie kobiecie

Policjanci z Dobczyc zatrzymali mężczyznę, który znieważał i groził ratownikowi medycznemu. Ratownicy przyjechali udzielić pomocy kobiecie, z którą przebywał 35-latek, a spotkali się z jego strony z wyzwiskami i agresywnym zachowaniem

We wtorek 15 stycznia pracownicy myślenickiego Pogotowia Ratunkowego otrzymali wezwanie do jednego z domów w gminie Dobczyce. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia, ratownicy udzielili pomocy kobiecie, która miała przedawkować leki. Podczas czynności wykonywanych przez załogę karetki pogotowia, 35-letni mężczyzna towarzyszący kobiecie będący pod wpływem alkoholu stał się agresywny, zaczął wyzywać i znieważać ratowników. W pewnym momencie pracownicy pogotowia wezwali na miejsce policję, ponieważ agresor zaczął grozić jednemu z nich.

Policjanci, którzy przyjechali na interwencję ustalili, że zachowanie 35-latka nosi znamiona przestępstw kierowania gróźb karalnych oraz znieważenia funkcjonariusza publicznego, którymi według prawa, byli ratownicy z karetki. W związku z tym policjanci zatrzymali mężczyznę. Po wytrzeźwieniu, 35-latek usłyszał zarzuty z art. 226 oraz 190 kk i przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. Grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności.

- Należy pamiętać, że jeżeli ratownik medyczny udziela pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy lub podejmuje medyczne czynności ratunkowe, przysługuje mu ochrona jaka jest przewidziana dla funkcjonariusza publicznego - tłumaczy Dawid Wietrzyk, rzecznik myślenickiej policji.