Piknik to nie tylko zabawa

Piknik to nie tylko zabawa
Fot. M. Stoszek

W sobotnie przedpołudnie na myślenickim rynku po raz kolejny zorganizowany został piknik ekologiczny. Mimo nie najlepszej pogody, impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, bo piknik to nie tylko zabawa.

Mimo że impreza rozpoczynała się o godzinie dziewiątej, już od wczesnych godzin rannych ustawiła się kolejka chętnych, aby makulaturę, plastiki, zakrętki i zużyty sprzęt elektroniczny wymienić na piękne kolorowe sadzonki drzew, krzewów i kwiatów. Miasto i Gmina Myślenice oraz pozostali partnerzy pikniku zadbali o to, aby każdy, kto chciał wymienić zbędne rzeczy na sadzonki, odszedł usatysfakcjonowany, a chętnych naprawdę nie brakowało. Organizatorzy mieli pełne ręce roboty.

Gdy dorośli zajęci byli recyklingiem, dzieci mogły skorzystać z atrakcji, które zorganizował dla nich m.in. MOKiS i przygotować np. ekobiżuterię z surowców wtórnych oraz z innych atrakcyjnych warsztatów i konkursów.

Na rynku można się było również zapoznać z działaniami proekologicznymi, realizowanymi na naszym terenie, można było zasięgnąć opinii w sprawie gospodarki odpadami oraz w kwestii odnawialnych źródeł energii.

Akcja segregacja za 1 grosik

W trakcie pikniku rozstrzygnięty został również konkurs na zbiórkę surowców wtórnych dla szkół. W konkursie ekologicznym szkolnej segregacji odpadów w roku szkolnym 2018/2019 największą ilość surowców wtórnych zebrały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Głogoczowie, Bęczarce, Trzemeśni i Myślenicach SP Nr 5. Szkoły, które zebrały najwięcej punktów w przeliczeniu na jednego ucznia, otrzymały dodatkowe nagrody w postaci pieniężnych bonów podarunkowych:

I miejsce SP nr 5 w Myślenicach – 1218,9 pkt na jednego ucznia - bon podarunkowy 500,00 zł; II miejsce szkoła w Bęczarce – 901,0 pkt – bon podarunkowy 400,00 zł; III miejsce SP w Głogoczowie – 801,9 – bon podarunkowy 300,00 zł. Laureaci otrzymali nagrody z rąk burmistrza Jarosława Szlachetki oraz prezesa ZUO Jarosława Korabika.

Od 1 października 2019 roku trwa kolejna edycja konkursu, która zakończy się 15 maja 2020 roku.

Pomagamy, gdy się tylko da

Myślenicki rynek już nie raz był areną pomocy. Podobnie było również i tym razem. Uczestnicy pikniku mogli wspomóc akcję „Dzielny Patryk Kontra Rak”, a datki zbierano w sposób tradycyjny, do specjalnie oznaczonej puszki oraz poprzez sprzedaż różnego rodzaju domowych smakołyków. Myśleniczanie i tym razem nie zawiedli, wspierając dzielnego chłopca.

Eko jest dobre dla nas wszystkich

Kolejny piknik ekologiczny, a przede wszystkim zainteresowanie, jakie mu towarzyszyło, są dowodem na rosnącą świadomość ekologiczną wśród myśleniczan. Mamy nadzieję, że otrzymane sadzonki będą przypominać o konieczności działań na rzecz ochrony środowiska, na rzecz czystego powietrza, wody i naszego otoczenia. Dbałość o środowisko jest dbałością o nasze zdrowie i troską o naszych najbliższych.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Od września 2019 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.