Akcja

PiS przedstawia kandydatów na wójtów Wiśniowej, Raciechowic, Pcimia i Sieprawia

PiS przedstawia kandydatów na wójtów Wiśniowej, Raciechowic, Pcimia i Sieprawia
Fot. Piotr Jagniewski

Kampania wyborcza nabiera tempa. Kilka dni temu poseł Jarosław Szlachetka przedstawił swoją kandydaturę na stanowisko burmistrza miasta i gminy Myślenice, a dzisiaj rekomendował kandydatów PiS na wójtów kilku gmin powiatu myślenickiego i radnych sejmiku województwa małopolskiego

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 21 października, natomiast druga przewidziana jest na 4 listopada. Takie daty w ubiegłym tygodniu wyznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Tym samym w całym kraju rozpoczęła się oficjalna kampania wyborcza. Pierwszym zadaniem jakie stoi przed komitetami jest zawiadomienie o swoim powstaniu na co mają czas do 27 sierpnia. To ważne, bowiem tylko zarejestrowane komitety będą mogły wystawiać kandydatów na burmistrzów, wójtów i radnych.

Do wyborów zostały 64 dni. Jak dotąd w działaniach przedwyborczych na Ziemi Myślenickiej przoduje Prawo i Sprawiedliwość w szeregach którego kampania z każdym tygodniem nabiera tempa.

Tydzień temu poseł Jarosław Szlachetka zapowiedział, że wystartuje w wyborach na burmistrza miasta i gminy Myślenice, a dzisiaj przedstawił pierwszych kandydatów PiS na wójtów oraz kandydatów do sejmiku województwa małopolskiego.

Wśród kandydatów na wójtów rekomendowanych przez Prawo i Sprawiedliwość znaleźli się pełniący do tej pory tę funkcję Władysław Piaściak w gminie Tokarnia i Piotr Hajduk w gminie Pcim. Ten pierwszy jak dotąd nie doczekał się konkurenta, natomiast w Pcimiu swój start zapowiedział kandydat niezależny Zbigniew Bylica.

W roli kandydata PiS na wójta Wiśniowej debiutuje Stanisława Kasprzycka - dyrektor Szkoły Podstawowej w Czasławiu (gm. Siepraw). Sprawujący urząd od 2010 roku obecny wójt Wiesław Stalmach (PSL) nie potwierdził jeszcze udziału w wyborach, natomiast coraz głośniej mówi się o kandydaturze bezpartyjnego Bogumiła Pawlaka - syna zmarłego w 2015 roku burmistrza Dobczyc Marcina Pawlaka, który przymierza się do startu w tej gminie.

Z kolei drugi debiutant z PiS Dawid Lenczowski (wiceprzewodniczący Rady Gminy Siepraw) o stanowisko wójta tej gminy zmierzy się z najdłużej urzędującym wójtem na terenie powiatu myślenickiego - Tadeuszem Pitalą (28 lat na stanowisku). Pełniący funkcję gospodarza od 1990 roku Tadeusz Pitala jako pierwszy z lokalnych włodarzy (jeszcze w marcu) zapowiedział swój udział w nadchodzących wyborach.

Podobne zadanie czeka trzeciego debiutanta - Wacława Żarskiego, który będzie ubiegał się o fotel wójta gminy Raciechowice, a jego konkurentem może być piastujący ten urząd od 24 lat Marek Gabzdyl. W tym roku wójt powalczy o swoją siódmą kadencję. W ostatnich sześciu wyborach startował jako kandydat apolityczny i wygrywał. Do tej dwójki może dołączyć Zofia Długopolska, która regularnie pojawia się wśród kandydatów na wójta w gminie Raciechowice.

Na listach PiS do sejmiku województwa małopolskiego na piątej pozycji znalazła się była kolarka górska Anna Szafraniec-Rutkiewicz, a zamyka ją kompozytor Robert Bylica.

Jarosław Szlachetka: To nasza drużyna do poszczególnych gmin powiatu myślenickiego. To osoby, które będą reprezentowały Prawo i Sprawiedliwość w nadchodzących wyborach i zostały zarekomendowane na wójtów w powiecie myślenickim. O następnych kandydaturach w miarę podjętych decyzji będziemy informować przy rejestracji poszczególnych kandydatów na wójtów i burmistrzów .

Poseł nie wykluczył możliwości zawarcia porozumienia z urzędującymi wójtami i burmistrzami pozostałych gmin, tj. Sułkowic, Dobczyc i Lubnia.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)