Plantacja marihuany w Tokarni

19 sierpnia 2010 Wydanie 31/2010
Plantacja marihuany w Tokarni
Plantacja marihuany w Tokarni, fot. KPP Myślenice

W ubiegłym tygodniu policjanci ujawnili plantację konopi indyjskich w Tokarni. W domku letniskowym znajdowało się 125 doniczek z roślinami konopi. Policja aresztowała cztery osoby i nie wyklucza dalszych zatrzymań

We wtorek 10 sierpnia o godz. 17.30 do jednego z domków letniskowych w Tokarni weszli policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową z Krakowa wraz z policjantami wydziału kryminalnego z Myślenic. Murowany domek znajdował się na uboczu wsi. Nie było łatwo się do niego dostać. Jak się okazało, przypuszczenia funkcjonariuszy były prawdziwe. W niewielkim pomieszczeniu wyposażonym w sztuczne oświetlenie, wentylatory i preparaty stymulujące wzrost sadzonek znajdowało się 125 doniczek, a w nich 194 sztuk roślin konopi. Rośliny zostaną zbadane w policyjnym laboratorium.

W domku policjanci zatrzymali czterech mężczyzn. Trzech z nich to mieszkańcy Krakowa w wieku 28, 29 i 31 lat, natomiast czwarty to 47-latek z powiatu myślenickiego. Podejrzewany o przestępstwo jeden z zatrzymanych, 31-letni krakowianin usłyszał już zarzuty. Przyznał się do winy. Odpowie także za nielegalny pobór energii elektrycznej. Decyzją myślenickiej prokuratury, która nadzoruje prowadzone w tej sprawie śledztwo, wobec mężczyzny zastosowano dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

Zgodnie z treścią art. 63 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii osobie, która uprawia konopie mogące dostarczyć znaczne ilości narkotyku grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Podobne zdarzenia w poprzednich latach

Ostatnio o podobnym zdarzeniu pisaliśmy w grudniu 2009 roku, kiedy policjanci z Myślenic zastawili zasadzkę na dilerów. Wówczas w ręce policji trafiło trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie i rozprowadzanie narkotyków. Dwa lata wcześniej, myślenicka policja po dłuższej obserwacji środowiska, aresztowała dwóch mężczyzn podejrzanych o rozprowadzanie narkotyków. W ich mieszkaniu znaleziono blisko 2 kilogramy środków odurzających. W tym samym czasie zlikwidowano plantację konopii indyjskich na jednej z działek w Borzęcie.

p.jag