Plon niesiemy plon

Plon niesiemy plon
Na powiatowe święto plonów z Dworzankami z Krzyszkowic pojechał wiceburmistrz Mateusz Suder i radny powiatowy Władysław Kurowski Fot. M, Stoszek

W niedziele 1 września w Tenczynie rolnicy powiatu myślenickiego obchodzili święto plonów – dożynki, a grupy wieńcowe ze wszystkich gmin prezentowały swoje wieńce i programy oraz wręczały chleb z tegorocznych plonów włodarzom swoich gmin

Święto rozpoczęło się Mszą św. w kościele oo. kapucynów pw. Matki Bożej Królowej Polski, a po jej zakończeniu barwny korowód przeszedł na boisko LKS Topór Tenczyn, gdzie na uczestników czekała dożynkowa scena i liczne atrakcje.

Po powitaniu wszystkich przybyłych rozpoczęła się prezentacje grup dożynkowych. Piękne wieńce dożynkowe, ośpiewane przez członkinie stowarzyszeń i kół gospodyń, wyglądały imponująco. Wszyscy twierdzili oczywiście, że to wieniec ich gminy jest najpiękniejszy i trudno nie przyznać im racji, bo wszystkie były wspaniałe, miały bogatą symbolikę, szanowały tradycję wyplatania wieńców i świadczyły o doskonałym wyczuciu artystycznym twórczyń. My rzecz jasna uważamy, że najładniejszym wieńcem był ten przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Dworzanki z Krzyszkowic, które reprezentowały naszą gminę na powiatowym święcie plonów.

Po części „wieńcowej” na scenie wystąpiły góralskie zespoły regionalne: Cyrniawa z Krzeczowa, Korpiołki ze Skomielnej Białej i Zagórzanie z Lubnia, a następnie grający do tańca i zabawy zespół weselny Weekend Live ze Stróży. Po jego występie nie pozostało już nic innego, jak rozpocząć festyn wiejski, na którym wszyscy znakomicie się bawili.

Dożynkom towarzyszyły liczne stoiska, prezentujące skarby ziemi tenczyńskiej i okolic oraz kunsztu jej mieszkańców.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Od września 2019 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.